Segédkönyv a Politikai Bizottság tanulmányozásához (1989)

A hevesi Rákóczi Termelőszövetkezet elnöke volt.

1980. március 27. és 1985. március 28. között KB-tag.

 

Kommunizmuskutató Intézet

1930-ban született munkáscsaládban. Gimnáziumi érettségi vizsgája évében belépett az ekkor létrehozott kommunista állampártba, a Magyar Dolgozók Pártjába. A következő évben a Növényolajipari Vállalat élére állították.

Pártkarrierje 1950-ben kezdődött: ekkor nevezték ki a füzesabonyi járási pártbizottság, majd a Heves megyei pártbizottság munkatársának.

1957-től a Kádár János vezette Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) hevesi járási pártbizottsága párt- és tömegszervezetek osztályának vezetője volt. Pártbéli funkcióját az új állampártban is megőrizhette, hiszen nem maradt fönt adat arra vonatkozóan, hogy a Rákosi-érában betöltött szerepét (amely nem volt kiemelten hangsúlyos) kritizálta volna a Kádár vezette párt.

1959 őszén, a mezőgazdaság ekkoriban újrakezdett kollektivizálása idején, őt is e terület megerősítésére küldték: megyéjében az Ezüstkalász Mezőgazdasági Termelőszövetkezet (Mgtsz) vezetője lett. Ezt követően a több téesz egyesülésével létrejött hevesi Vörös Október Mgtsz elnöke lett. 1963-tól egészen a rendszerváltoztatás idejéig a megye legnagyobb közös gazdasága, a Rákóczi Mgtsz elnökeként dolgozott. Utóbbi pozíciója rávilágít arra, hogy mezőgazdasági kérdésekben a megye egyik első emberévé lépett elő.

A Kádár-rendszerben a mezőgazdasági „csúcsvezetők” – több más területhez hasonlóan – politikailag elkötelezettek voltak az MSZMP iránt. Tsz-vezetői tisztsége mellett Gulyás a megyei pártbizottságon is dolgozott. Az 1960-as években megadatott neki az, ami csak nagyon keveseknek Magyarországon: Nyugatra utazhatott, ráadásul az állam költségén. Mezőgazdasági tanulmányutak keretében bejárta Bulgáriát, az NDK-t, a Szovjetuniót, sőt eljutott a világhírű mezőgazdasággal rendelkező Dániába is.

Az 1970-es években több alkalommal kitüntették őt és az általa vezetett tsz-t, amely 1979-ben hatodik alkalommal kapta meg a kiváló minősítést. Ebben szerepet játszhatott, hogy az összevont téeszek nagyüzemi gazdasági egységekké történő szervezésében Gulyás oroszlánrészt vállalt megyéjében.

1980-ban került be az állampárt Központi Bizottságába, így az ország irányítói közé került, de csak a következő pártkongresszusig maradt a testület tagja. (Ekkor a nádudvari Szabó István mellett ő volt csak téeszelnök-tagja a testületnek. 1985-ben a mezőgazdaság reprezentánsaként a csopaki tsz-elnök, Gubicza Ferenc került a helyére.)

1988 áprilisában (megosztva) Állami-díjat kapott több évtizedes mezőgazdasági tevékenységéért a mezőgazdaság mellett a vadászatnak is időt szentelő tsz-elnök. (A kommunista diktatúra idején az ország és a párt vezető tisztségviselői előszeretettel hódoltak az előkelő hagyománynak.)

Életút, tisztségek:

1948-tól a Magyar Dolgozók Pártja (MDP), 1956. novembertől a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) tagja.

1950 – 1956. október: Az MDP Füzesabonyi Járási Bizottságának, majd az MDP Heves Megyei Bizottságának munkatársa.

 1957–1959: Az MSZMP Hevesi Járási Bizottsága párt- és tömegszervezetek osztályának vezetője.

1959. március 18. – 1961. szeptember 15. A Hevesi Ezüstkalász Mezőgazdasági Termelőszövetkezet (Mgtsz) elnöke.

1961. szeptember 15. – 1963. augusztus 16. A Hevesi Vörös Október Mgtsz elnöke.

1963. augusztus 16. – 1990: A Hevesi Rákóczi Mgtsz elnöke.

1980. március 27. – 1985. március 28. Az MSZMP Központi Bizottságának tagja.

1988. március 15. Megosztva Állami-díjat kap.

Az Év Honlapja Minőségi díj 2023Az Év Honlapja Különdíj 2023