2023. június 17.

Fekete Rajmund történész, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója a Hit Rádióban elmondta, Kennedyről szóló könyve rávilágít arra, hogy már kisgyerekként elnöknek szánták John Fitzgerald Kennedyt, továbbá arra is, hogy az egykori elnök kiválóan használta ki a média adta lehetőségeket. Halálával tulajdonképpen véget ért az „ártatlanság kora” az Egyesült Államokban, egy illúzió elveszett. A Donald Trump elleni vádemelésekkel kapcsolatban a történész közölte, ezek egy része politikai kreálmány, amely a republikánus politikust nem fogja visszatartani attól, hogy megpályázza az elnökséget.

Az intézetigazgató Kennedy elnökről írt könyvével kapcsolatban rávilágított, John Fitzgerald Kennedyt már egész kisgyermekkora óta tudatosan készítette fel családja arra, hogy felnőve az Amerikai Egyesült Államok első embere legyen. Pályatársai szerint már fiatalon érdeklődött a külpolitika iránt, izgatták a közélet fontosabb kérdései, sőt mélyen, behatóan tanulmányozta Európa történelmét. Bátyja halálát követően ő lett a családban az, akire a „politikacsinálás művészetét bízták”. A Kennedy család bizonyos értelemben királyi dinasztiának is tekinthető a tengerentúlon – mutatott rá Fekete Rajmund.

A tragikusan fiatalon meghalt elnök személyisége kapcsán a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója elmondta, Kennedy kampányidőszakban volt igazán elemében, abban a közegben látta élete értelmét. Sikeres politikai karrierjében nagy támasza volt neje, Jackie Kennedy, aki tanult asszonyként felmérte, hogy háttérbe kell húzódnia, és onnan kell támogatnia politikus férjét. Persze ez nem jelentette azt, hogy csak a gyermekek nevelése kötötte le minden idejét: az amerikai kultúra nagyvonalú mecénását ismerhette meg benne a tengerentúli társadalom. A Kennedy-merénylet idején, 1963 novemberében foszlott szét az a fajta amerikai álom, amelyet a Kennedy család testesített meg. Az ellene elkövetett gyilkosság megrázta a társadalmat, halálát követően JFK a popkultúra részévé vált – személye még Stephen King világhírű író egyik művében is visszaköszönt.

Fekete Rajmund kifejtette továbbá, az egykori elnök „reményt és hitet adott az embereknek”, valamint elérte azt, hogy az Egyesült Államok – szemben a kommunista Szovjetunióval – „szexi legyen”, így a hamburgeren, a Coca-Colán és a Mustangon keresztül sikerült is megnyernie a hidegháborút Washingtonnak.

John Fitzgerald Kennedy külpolitikájával kapcsolatban az intézetigazgató felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a kubai rakétaválság idején önálló mert maradni az elnök, és határozottan elutasította egy Moszkva elleni háború tervét, amelynek szükségességéről többen győzködték akkoriban. Sikeresen „elhallgatta” azt a tényt, hogy az amerikai hadsereg rakétákat vont ki a szovjetekkel szomszédos Törökország területéről, amely tulajdonképpen az amerikai politika pillanatnyi meghátrálásaként volt értelmezhető.

Az egykori elnök, Donald Trump elleni vádemelésekkel kapcsolatban Fekete Rajmund rámutatott, a republikánus politikus floridai birtokán tárolt dokumentumokat három kategóriába sorolták korábban: szigorúan titkos, titkos, valamint bizalmas. Ennek ellenére – hívta föl a figyelmet – a Reuters/Ipsos felmérése azt mutatta, hogy az amerikai társadalom fele politikai motivációt lát a kirobbantott ügy mögött, ergo szerintük le akarják járatni Donald Trumpot. A politikus elhivatottságát azonban jól mutatja, hogy a legutóbbi felmérések szerint 30 százalékponttal vezetett Ron DeSantis floridai kormányzóval szemben, ám több kellemetlensége származhat másik két ügy miatt.

A vád szerint hallgatási pénzt fizetett az egykori felnőttfilmes, Stormy Danielsnek, hogy a nő hallgasson intim afférjukról, az akciót ráadásul a Republikánus Párt kasszájából finanszírozták. Mindezek ellenére még az FBI vezetője is Trump-ellenes politikai akciónak tartja az egész ügyet. Ennél is komolyabb a Capitolium 2021-es ostromával kapcsolatban betöltött szerepe: az alkotmány egy kiegészítése miatt akár el is bukhatja az elnökjelöltséget, amennyiben bebizonyosodik, hogy felbujtó volt az ügyben. Ezek dacára Donald Trump eséllyel pályázhat az elnökségre, ugyanis kiválóan használja a média adta lehetőségeket, járja az Egyesült Államokat, mozgósít, kortesbeszédeket tart. A Republikánus Párton belül roppant egységesek Trump támogatói, úgyhogy jók az esélyei az elnöki székért folytatott küzdelemben – mondta el Fekete Rajmund.

Trump esetleges bebörtönzése kapcsán Fekete Rajmund felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban nem tilos a rácsok mögül pályázni az elnöki székre. Eddig két esetben fordult ez elő, először 1920-ban, amikor egy kommunista meggyőződésű férfi jelölte magát, illetve 1992-ben, amikor egy szélsőséges politikai aktivista tette ugyan ezt.

Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán a történész emlékeztetett arra, hogy Donald Trump, valamint a demokrata Robert Kennedy Jr. azok, akik egyértelműen háborúellenesek, nem támogatják az USA jelenlegi – háborút pártoló – külpolitikáját. Fekete Rajmund szerint a pankráció-rajongó Trump, valamint Joe Biden mellett Robert Kennedy Jr. is beleszólhat a végső harcba.

Az Év Honlapja Minőségi díj 2023Az Év Honlapja Különdíj 2023