1957. júliusa és 1958. márciusa között
Politikai Bizottság
Az ellenséges elemek vezetőállásokból való eltávolítása
Utal rá: Földes László: A párt káderpolitikájának egyes kérdései Társadalmi Szemle, 1958:3.
Kronológia
Politikai Bizottság
Az ellenséges elemek vezetőállásokból való eltávolítása
Utal rá: Földes László: A párt káderpolitikájának egyes kérdései Társadalmi Szemle, 1958:3.
Elnöki Tanács
Törvényerejű rendelete a tsz-tagok nyugdíjbiztosításáról.
Törvényerejű rendelete, amely szerint fontos és bizalmas munkakört csak büntetlen előéletű és feddhetetlen személyek tölthetnek be.
A budapesti kerületi és nagyüzemi párttitkárok értekezleten foglalkoztak a termelés pártellenőrzésének kérdésével - közli a "Népszabadság".
Kivégzik Brusznyay Árpád tanárt, a Veszprémi Nemzeti Bizottság egykori elnökét.
Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Különtanácsa
Az 1957. december 3-án kezdődött másodfokon lefolytatott eljárásban a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Különtanácsa ítéletet hirdet Turcsányi (Albert) Egon nyugalmazott lelkész, Mindszenty József bíboros érsek titkára és társai perében. A 17 fős perben Turcsányi Egont életfogytiglani börtönbüntetésre, Lieszkovszky Pált 8 évre, Kuklai Antalt 10 évre, Marcheschi Károlyt 5 évre ítélik.
Münnich Ferenc nyugati újságíróknak kijelenti, hogy Maléter Pálnak és Nagy Imrének felelniük kell a "Magyar Népköztársaság ellen elkövetett cselekményeikért".
Országos pedagóguskonferencia
A családi és iskolai nevelés összhangjáról.
KB Titkárság
A MÁVAG pártszervezetének politikai és gazdasági irányító munkája
Pártélet 1958:4.
Szénási Géza főügyész vádat emel Nagy Imre és társai ellen.
Politikai Bizottság
A sajtó helyzete, feladatai
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 195.
Politikai Bizottság
Fock Jenő, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: A Szovjetunióban tartózkodó emigráció helyzete és a hazatérésére tett javaslat
Ormos Mária: A konszolidáció problémái 1956/58, Társadalmi Szemle, 1989:8-9. 63.p.
Átadják rendeltetésének a Széchenyi-hegyi televíziós nagyadót.
Hazafias Népfront Országos Tanácsa
Apró Antal, a Minisztertanács elnökhelyettese 1958. január 28-ig,
eddig a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöke, a Politikai Bizottság tagja;
Kállai Gyula, ideológiai és kulturális KB-titkár,
művelődésügyi miniszter 1958. január 28-ig, ezután a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöke, a Politikai Bizottság tagja.
Legfőbb ügyész
Utasítást adott ki az ügyészi apparátusnak a társadalmi tulajdon védelme érdekében szigorúbb, határozottabb eljárásra - közli a "Népszabadság".
Országgyűlés
Jóváhagyja a kormány átalakítására vonatkozó javaslatot. Az ülésszak elfogadja az 1958. évi népgazdasági tervet.
Apró Antal, eddig a Minisztertanács elnökhelyettese,
ezután a Minisztertanács első elnökhelyettese, a Politikai Bizottság tagja; Kádár János, első titkár (felügyelte a Párt- és Tömegszervezetek Osztályt), eddig A Minisztertanács elnöke, ezután államminiszter, a Politikai Bizottság tagja; Kállai Gyula, ideológiai és kulturális KB-titkár, eddig művelődésügyi miniszter, ezután utána államminiszter, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöke, a Politikai Bizottság tagja;
Münnich Ferenc, eddig a Minisztertanács első elnökhelyettese ezután a Minisztertanács elnöke,
a Politikai Bizottság tagja.
A Szovjetunió és Lengyelország külügyminiszterének értekezlete megvitatja és jóváhagyja a Rapacki-tervet, melyet a lengyel külügyminiszter február 18-án átnyújt a nagyhatalmak varsói nagyköveteinek.
KB Titkárság
A Társadalom- és Természettudományi Ismeretterjesztő Társulat munkája
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 203.p.
Politikai Bizottság
A Varsó Szerződés és a NATO megnemtámadási egyezményének tervezete
Ságvári
Az elszalasztott lehetőség, Magyar Hírlap, 1989. július 28
"[A testület] két ellenszavazattal tudomásul vette a levéltervezetet. Kiigazításokat javasolt és értelmezte a békekezdeményezés várható következményeit. Vita alakult ki Kádár János és Fock Jenő között. Az utóbbi megkérdezte, 'lehet-e kétoldalú megnemtámadási egyezmény a Varsói Szerződés és a NATO államai között, amikor mindkét katonai szövetség adott belpolitikai helyzetben kollektív fellépésre vállal kötelezettséget. A kollektív fellépésre vonatkozó cikkely akkor érvényét veszti?' Kádár János válaszolt: 'Igen, érvényét veszti abban a viszonylatban.' A következő kérdéscsoport, hogyan valósul meg az ellenőrzés? 'Lesz-e közös terület, vagy a másik fél területén működni engedett bizottság?
Nem tudjuk, készült-e korrekciós javaslat a nemzetközi levéltervezethez. De, hogy a magyar események ne zavarják meg a tervezett nemzetközi tárgyalások légkörét, az MSZMP vezetői 1958 januárjában megismételték kérésüket, hogy Rákosi Mátyást ne engedjék haza. Az SZKP Elnökségében lefolytatott kemény vita után Hruscsov megüzente: 'Rákosi ugyan púp a hátunkon, de vállaljuk aszerint, ahogy azt a Magyar Népköztársaság és a nép érdeke kívánja." 1958 februárja
A szakszervezet napilapja Népakarat helyett ismét Népszava néven jelenik meg.
Kairóban aláírják az egyiptomi-szíriai unióról szóló deklarációt. Kikiáltják az Egyesült Arab Köztársaságot. Elnökévé a 21-i népszavazás Gamal Abdel Nasszert választja.
Az USA-ban fellövik az első mesterséges holdat.
Legfelsőbb Bíróság Katonai Különtanácsa
Másodfokon tárgyalja Renner Péter és 12 társa ügyét. Ledényi Ferenc tanácsvezető bíró Renner Péter elsőrendű vádlottat és Sörös Imre másodrendű vádlottat halálra, a többi 11 vádlottat másfél év és 18 év közötti börtönbüntetésre ítéli.
A "Népszava" közli a szakszervezetek XIX. kongresszusának határozattervezetét és az alapszabályokat, nyilvános megvitatás céljából.
Nagy Imre és társai perének kezdete
A Fő utcai börtön és bíróság elkülönített részében. A különtanács elnöke Radó Zoltán. A vádlottak kihallgatása után a tárgyalást felfüggesztik, és bizonytalan időre elnapolják.
A DIVSZ végrehajtó bizottságának ülése Budapesten.
Moszkvában megalakul a Szovjet-magyar Barátság Társasága. Elnöke: P. N. Fedoszejev akadémikus.
Elnöki Tanács
Törvényerejű rendelete a tanácsok községfejlesztési munkájának szabályozásáról, fokozottabb állami támogatást ír elő a községek és városok fejlesztéséhez, emellett hangsúlyozza az összes helyi erőforrások igénybevételének fontosságát s azt, hogy a községfejlesztési tervek készítésébe a lakosságot vonják be.
A kisiparosok ipargyakorlásáról szóló törvényerejű rendelet az 1957. január 22-i kormányhatározat szellemében részletesen szabályozza a kisiparosok tevékenységét érintő összes lényeges kérdést.
KISZ Budapesti Bizottság
Felhívást intéz az ifjúmunkásokhoz: csatlakozzanak az üzemi fiatalok széles körű takarékossági mozgalmához.
Országos kommunista bányászaktíva a fővárosban a szénbányászat 1958. évi feladatairól.
Kádár János vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tartózkodik a Román Népköztársaságban és tárgyalásokat folytat a két ország kapcsolatainak további szélesítéséről.
Országos bírói értekezlet Budapesten a szocialista törvényességről.
A Vörös Hadsereg megalakulásának 40. évfordulóján országszerte ünnepségeket rendeznek.
Politikai Bizottság
A revíziós bizottságok feladatai
Utal rá: Sárközi Andor, A Borsod megyei Revíziós Bizottság tevékenysége Pártélet 1963:9. .
Kádár János és Kállai Gyula Romániában
Marosvásárhelyt Kállai azt állítja, hogy "a magyarországi ellenforradalom nyílt területi követelésekkel lépett fel" és a szomszédos Romániában is vissza akarták állítani a földesúri-tőkés kizsákmányolást.
Kádár pohárköszöntőjében köszönetet mond az 1956-57-es román segítségért, és kijelenti: "...itt laknak magyar származásúak is".
KB Titkárság
A párttagság számának és összetételének alakulása
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 207.p.
A szakszervezetek XIX. kongresszusa.
Politikai Bizottság
A Nagy Imre-per felfüggesztése
Ságvári Ágnes
Az elszalasztott lehetőség, Magyar Hírlap, 1989. július 28:
1958. januárja "Határozatot hozott arról, hogy '... figyelembe véve a nemzetközi helyzetben az utóbbi hónapokban bekövetkezett változásokat, valamint az SZKP Elnöksége elvi véleményét, a Politikai Bizottság úgy látja, hogy a magyarországi ellenforradalom főbűnöseinek elítését (névszerinti megnevezés nincs! -SÁ.) alá kell rendelni az egész emberiség, benne a magyar nép létkérdésének, a béke kérdésének. A fő kérdés napjainkban a hidegháború frontjának áttörése, a legfelsőbb szintű tárgyalások megtartása, a béke biztosítása... A Politikai Bizottságnak az a véleménye, hogy a per mostani lefolyása ürügyül szolgálna a tárgyalások elől kibúvót kereső imperialista körök számára. Ezért a Politikai Bizottság célszerűnek látja a pert -bizonyos kiegészítő indoklással- felfüggeszteni, illetve néhány hónapra elhalasztani... Kádár -Münnich -Biszku elvtársak intézkedjenek állami vonalon az illetékes elvtársak útján... A döntésről a Központi Bizottságot zárt ülésen kell tájékoztatni."
Politikai Bizottság
A munkásosztály helyzetének felülvizsgálata
1958. október 13
Utal rá: Habuda, l982. 138.p.
Politikai Bizottság
A népfront elvi és gyakorlati feladatai
Utal rá: Vass Henrik: A magyar... 230.p.
Országos mezőgazdasági konferencia Budapesten, a magyar-szovjet mezőgazdasági napok megnyitásaként.
Halálra ítélik és kivégzik a Csepeli nemzetőrség parancsnokát és öt tagját: Andi József alhadnagyot, Babolcsai István csapost, Kőrös Sándor főhadnagyot, Major Ernő mérnököt, Molnár Sándor bányászt és Somogyi Tibor honvédet.
Sándor András írót sztálinvárosi tevékenységéért nyolcévi börtönre ítélik.
Átadják a magyar-jugoszláv együttműködési egyezmény alapján épült Varasd-Göjtör közötti villamos távvezetékert, és üzembe helyezik a Tiszapalkonyai Hőerőmű második 50 megawattos gépegységét - közli a "Népszabadság".
Országos öntőkonferencia Budapesten a gazdaságosabb, kulturáltabb termelésről.
Politikai Bizottság
Orbán László, a KB Tudományos és Kulturális Osztályának vezetője: Az MSZMP művelődéspolitikájának alapelvei
Utal rá: Németh, Értelmiség és konszolidáció, 107.p, az előterjesztő személyére: Ladányi, Felsőoktatási politika, 177.p.
Kivégzik Nagy Józsefet és Farkas Imrét, akik 1956. október 26-án Csepelen agyonlőtték Bordás András Kossuth-díjas esztergályost. Győrött megkezdődik a Keszthelyi Hadosztály pere. A 18 vádlott ellen 1 és 5 év közötti ítéletet hoznak.
Gazdasági Bizottság
Határozatot hozott az 1958. évi nyereségrészesedés kifizetésének feltételeiről, továbbá az igazgatói és vállalatfejlesztési alapok felhasználásáról - közli a "Népszabadság".
KB Titkárság
A politikai kiadványok felhasználásának és terjesztésének helyzete
Közli: Pártélet, 1958:5.
Kivégzés
Kivégzik dr. Fáy Ferencet és Zrínyi Jánost, a nagytétényi nemzeti bizottság, illetve nemzetőrség vezetőit.
Politikai Bizottság
Az állami gazdaságok helyzete és további feladatai
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 210.p.
Minisztertanács
A "gyakorlati foglalkozások" tantárgy bevezetéséről az általános iskolákban és a gimnáziumokban.
Nagy-Britannia Kommunista Pártja John Gollan főtitkár vezette küldöttségének látogatása hazánkban. A küldöttség megbeszéléseket folytatott a magyar párt vezetőivel a nemzetközi helyzet legfontosabb kérdéseiről és a két párt kapcsolatairól.
Gazdasági Bizottság
Határozata a bányászatban és az egészségre ártalmas egyes munkakörökben a munkaidőt heti 36-42 órára csökkenti.
Az MSZMP és a Jugoszláv Kommunisták Szövetsége képviselőinek megbeszélése Kara-Gyorgyevón a két pártot érintő kérdésekről. Az eszmecserén magyar részről Kádár János , Kállai Gyula , Fock Jenő és Szilágyi Dezső , jugoszláv részről Joszip Broz Tito, Edvard Kardelj, Alexander Rankovics és Veljko Vlahovics vesz részt.
A Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának ülése Ny. A. Bulganyin helyett N. Sz. Hruscsovot a minisztertanács elnökévé választja. N. Sz. Hruscsov bejelenti, hogy a
Szovjetunió egyoldalúan beszünteti az atom- és hidrogénfegyver-kísérleteket.
A KISZ KB mellett Országos Parasztifjúsági Tanács alakul.
- április 2.
A Szakszervezeti Világszövetség Budapesten tartja XVII. ülésszakát.
A megyei és városi népfrontbizottságok elnökeinek és titkárainak értekezlete a mozgalom helyzetéről, a bizottságok és elnökségek újjászervezéséről tárgyal.
KB Titkárság
A Borsod megyei Pártbizottság jelentése: A Borsod megyei Pártbizottság ipari üzemekben végzett politikai tömegmunkája
Közli: Pártélet, 1958:3.
Az ügyintézési és ügykezelési munka
Pártélet 1958:3.
Politikai Bizottság
A KB Tudományos és Kulturális osztály valamint a Művelődési Minisztéium előterjesztése: Az egyetemek egyes politikai és káderkérdései
Ismerteti: Ladányi, 173, 175, 200.pp.
N. Sz. Hruscsov vezetésével szovjet párt- és kormányküldöttség látogat hazánkba. A küldöttség részt vesz a hazánk felszabadulása alkalmából rendezett ünnepségen.
Országszerte újjáválasztották a Hazafias Népfront bizottságait - közli a "Népszabadság". 3441 bizottságba 127 ezer tagot választanak.
A Magyar Vöröskereszt Országos Vezetőségének ülésén a Vöröskereszt tömegszervezetté fejlesztéséről tárgyalnak.
A megyei párt- és tanácsi szervek vezetőinek, a MESZÖV osztályvezetőinek és a Termelőszövetkezeti Tanács megyei megbízottainak országos értekezlete az alacsonyabb típusú szövetkezetek nagyobb támogatásáról.
Politikai Bizottság
A tudományos kutatás központi tervezésének kidolgozása
Utal rá: Németh, Értelmiség és konszolidáció, 150.p.
Országgyűlés
Időszerű nemzetközi kérdésekkel, a Szovjetunió legfelsőbb Tanácsának 15-i, a nukleáris fegyverkísérletek beszüntetésével kapcsolatosan tett felhívásával foglalkozik, jóváhagyja az 1958. évi költségvetést.
A KGST-hez tartozó államokkal összhangban megkezdték a 15 éves távlati népgazdasági terv kidolgozását hazánkban - közli a "Népszabadság".
Kivégzik Balogh Lászlót, Békési Bélát, Gerley Józsefet és Péch Géza mérnököt.
Vida-tanács
Az április 16-18. között megtartott tárgyalás után halálra ítéli Szilágyi Józsefet, akinek ügyét intranzigens, törhetetlen magatartása miatt elkülönítették a Nagy Imre- per többi vádlottjának tárgyalásától.
- május 6.
A római katolikus, református és evangélikus lelkészek 30 tagú, Hamvas Endre csanádi püspök vezette küldöttsége a Szovjetunióban tartózkodik.
KB Titkárság
A Belügyminisztériumban folyó pártmunka irányítása
Utal rá: Történeti hűséggel... 59.p.
Szilágyi József kivégzése.
Központi Bizottság
1. Fehér Lajos, a KB Falusi, majd Mezőgazdasági Osztály vezetője, a Politikai Bizottság tagja: A falusi helyzet és a falusi pártmunka
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 222.p.
2. Kádár János, első titkár: A szovjet párt- és kormánydelegáció magyarországi útjának tapasztalatai
3. Ugyanő: A Jugoszláv Kommunisták Szövetsége programtervezetével kapcsolatos állásfoglalás
Az utóbbi két napirendi pontról készített jegyzetet közli: Kapu, 1989:7. (A közleményből nem derül ki, hogy a jegyzetet ki készítette, és hogy ki tette közzé, milyen forrásból.)
MSZMP katonai konferencia
Megtárgyalják a néphadseregben működő pártszervezetek munkáját.
A "Népszabadságban" időzített támadás jelenik meg Wirth Ádám tollából Jugoszlávia ellen.
Megyei tanácselnökök értekezlete a tanácsok és az igazságügyi szervek kapcsolatáról és időszerű kérdésekről.
Hazafias Népfront elnöksége
A politikai helyzet időszerű kérdéseivel és a mozgalom feladataival foglalkozik.
Az elnökség állást foglal az NDK Nemzeti Frontjának határozata mellett, mely harcra szólít a nyugatnémet atomfegyverkezés ellen.
Politikai Bizottság
Budapesti, a Budapest kerületi, a megyei, a járási és a városi revíziós bizottságok létrehozása
Közli: Pártélet, 1958:4.
Elnöki Tanács
Törvényerejű rendeletet fogad el a tanácsok bankhitel-igényléséről, amely lehetővé teszi, hogy a községfejlesztési tervet készítő tanács rövid és hosszú lejáratú bankhitelt vegyen igénybe, módosítja az állami tulajdonba vett házingatlanokkal kapcsolatos törvényerejű rendeletet.
Eszerint az állami tulajdonba vétel alóli mentesítés senkit sem segíthet ahhoz, hogy kettőnél több házingatlan tulajdonosa legyen.
Kállai Gyula előadást tart az MSZMP Politikai Akadémiáján "Az MSZMP kulturális politikája" címmel.
Országszerte nagyszabású ünnepségek, gyűlések, a népek barátsága hónapjának alkalmával, több helyen a párt és a kormány vezetőinek részvételével.
Országos konferencia az Építésügyi Minisztériumban a bérrendszerről és időszerű munkaügyi kérdésekről.
W. Gomulka lengyel küldöttség élén Budapesten. Kádár János biztosítja, hogy a "Nagy Imre- kérdést" vértelenül kívánja megoldani.
W. Gomulka - a LEMP első titkára - és J. Cyrankiewicz - a Lengyel Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke - vezetésével lengyel párt- és kormányküldöttség tárgyalásokat folytat hazánkban a nemzetközi helyzet és a nemzetközi munkásmozgalom legfontosabb kérdéseiről. Megállapodás születik állandó magyar-lengyel gazdasági együttműködési bizottság létrehozásáról.
A Magyar Ifjúság Országos Tanácsának megalakulása
A MIOT a különféle ifjúsági és ifjúsággal foglalkozó társadalmi szervezetek önkéntes tömörülése. Elnökévé Gosztonyi Jánost választják.
Politikai Bizottság
Az 1958-59. évi pártpropaganda-munka
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 233.p.
A Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa Lőcsei Pál újságírót nyolcévi börtönbüntetésre ítéli.
Legfelsőbb Bíróság
Mecsér József tanácsa felemeli a Megyei Bíróság ítéletét az esztergomi Nemzeti Tanács és munkástanácsok tagjainak ügyében (valamennyien munkások voltak): Horváth Csabáét 4-ről 10 évre, Zséger Lászlóét 3-ról 8 évre, Kósik Kornélét 1-ről 6 évre, Kiss Lászlóét másfélről 4 évre, Barátosi Lajosét másfélről 5 évre.
A Győr megyei KISZ-fiatalok kezdeményezésére országos mozgalom indult a Hanság lecsapolására - közli a "Népszabadság". Az első ifjúsági csoport június 15-én érkezik meg a Hanságba.
A KGST-országok kommunista és munkápártjainak értekezlete Moszkvában megvitatja a szocialista országok közötti gazdasági együttműködés továbbfejlesztésének kérdéseit, a nemzetközi munkamegosztás következetes megvalósítása, a termelés ésszerű szakosítása, és egybehangolása szempontjából. - A magyar küldöttséget Kádár János vezeti.
A "Népszabadság" három lapoldalas A Jugoszláv Kommunisták Szövetsége VII. kongresszusáról című szerkesztőségi cikke támadja a "jugoszláv revizionizmust", külön kitérve annak 1956-os tevékenységére. A "Pravda" Június 15-én és 16-án közli a cikket.
Ny. Sz. Hruscsov Andropov jelenlétében fogadja Kádár Jánost . A Varsói Szerződés moszkvai ülésén éles támadások érik Nagy Imrét és a jugoszlávokat. A támadásokban Mehmet Shehu, albán miniszterelnök jár az élen. A szovjet csapatokat kivonják Romániából. A Varsói Szerződés tagállamai moszkvai tárgyalásának eredményeképpen az európai szocialista országokban jelentős szovjet csapatcsökkentéseket hajtanak végre, Romániából ebben az évben végleg kivonják a szovjet csapatokat. A Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok létszáma a felajánlott jelentősebb csökkentés visszautasítása miatt lényegében nem változik.
Katonai Bíróság
Radó György orvosezredest, a Honvéd Kórház parancsnokét 12 évi, havasi Gyula alezredest 5 évi börtönbüntetésre ítéli.
Hazafias Népfront budapesti békekonferenciája
A főváros békemozgalménak fejlődéséről és feladatairól.
1958. május 31.- június 1.
A Magyar Újságírók Országos Szövetségének küldött-közgyűlése
A sajtó 1953 utáni munkájáról és feladatairól tárgyal. A közgyűlés új alapszabály-tervezetet hagyott jóvá.
Kállai Gyula, ideológiai és kulturális KB-titkár,
államminiszter, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöke, ezután a Társadalmi Szemle főszerkesztője, a Politikai Bizottság tagja.
A Ruggyantaárugyár országos jellegű kezdeményezést indít az üzemi törzsgárda létrehozásáért és egységes takarékossági munkaverseny megindításáért - írja a "Népszabadság".
A Demokratikus Nemzetközi Nőszövetség IV. kongresszusa - magyar részvétellel Bécsben.
Moszkvában aláírják az 1961-65-re szóló szovjet-magyar gazdasági együttműködés és kölcsönös áruszállítás jegyzőkönyvét.
Genfben megnyílik a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet ülésszaka. 26-án a magyar küldöttség kivonul a konferenciáról, tiltakozásul a velük szembeni megkülönböztető provokációs lépések miatt.
Központi Bizottság
1. Kádár János, első titkár, államminiszter: A moszkvai tanácskozás
2. Kiss Árpád: A népgazdasági hároméves tervének irányelvei 3. A Népköztársaság törvényes rendjének megdöntésében bűnös, különleges ellenforradalmi csoporttal szemben szabad folyást kell engedni a törvényes eljárásnak Nagy Imre és társai ügyéről volt szó. A napirendről nem készült jegyzőkönyv. Utal rá: Ormos Mária: A konszolidáció problémái 1956/58, Társadalmi Szemle, 1989:8-9. 63.p. Közlemény: Népszabadság, 1958. június 7.
Kéri József Győr-Sopron megyei főügyészt hétévi börtönre ítélik, miután 1957 elején Marosán György követelésére sem volt hajlandó közreműködni a megtorlásban.
Az V. magyar békekongresszus. Az Országos Béketanács elnökké Darvas Józsefet, titkárává Hantos Jánost választja.
MSZMP Politikai Akadémia
Fock Jenő tart előadást "Gazdaságpolitikánk néhány kérdése és a hároméves terv" címmel.
A Nagy Imre- per
A Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa Vida Ferenc elnökletével, Lakatos Péterné, Sulyán György, Fehér Kálmán és Bíró Mihály népbírák közreműködésével folytatja az elnapolt büntetőper tárgyalását.
A vádat Szalai József és Béres Miklós ügyészek képviselik. A pert szigorúan titkosan bonyolítják, a szervezést Rajnai Sándor ezredes irányítja.
Nagy Imrét halálra, Donáth Ferencet tizenkét évi börtönre, Gimes Miklóst halálra, Tildy Zoltánt hatévi börtönre, Maléter Pált halálra, Kopácsi Sándort életfogytiglani börtönre, Jánosi Ferencet nyolcévi börtönre, Vásárhelyi Miklóst ötévi börtönre ítélik.
Politikai Bizottság
1. Az állam és az egyházak viszonyának alakulása
Ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 271.p. 1. lábjegyzet.
2. A KB Tudományos és Kulturális Osztály és a Művelődési Minisztéium közös előterjesztése: A tanító és óvónőképzés átszervezése
Ismerteti: Ladányi, Felsőoktatási politika, 186.p.
A Szovjetunió Minisztertanácsa elhatározza, hogy a szovjet levéltárakban őrzött magyar, az 1920-1945-ös időszakra vonatkozó levéltári anyagokat átadják a magyar kormánynak.
A "Népszabadság" az MDP létrejöttének 10. évfordulóján közli Kádár János cikkét: A munkásosztály egysége - győzelmének záloga.
Elnöki Tanács
Törvényerejű rendelete átfogóan szabályozza a termelési és terményértékesítési szerződések rendszerét.
A Kozma utcai Budapesti Országos Börtönben, hajnalban, kötél által kivégzik Nagy Imrét , Gimes Miklóst és Maléter Pált . Holttestüket a börtönudvaron betonba ágyazzák, majd 1961-ben átviszik a 301-es parcellába.
Igazságügy-minisztérium
Közleménye a Nagy Imre és társai ellen lefolytatott büntetőeljárásról és az ítéletek végrehajtásáról.
A Legfelsőbb Bíróság népbírósági tanácsa Nagy Imrét, Maléter Pált , Szilágyi Józsefet, Gimes Miklóst halálra, Donáth Ferencet, Jánosi Ferencet, Vásárhelyi Miklóst, Tildy Zoltánt több évi börtönre ítélte.
Országgyűlés
Elfogadja a hároméves tervet, emellett időszerű gazdasági és politikai kérdésekről tárgyal.
Nemzetközi munkáskonferencia Berlinben az atomháború veszélye elleni harc kérdéseiről tárgyal.
Az MSZMP Központi Bizottságának tagjai, többek között Kádár János , Fehér Lajos és Kállai Gyula baráti beszélgetést folytatnak az egyetemek vezetőivel és professzoraival.
Politikai Bizottság
A vallásos világnézet elleni eszmei harc, a vallási tömegek közötti felvilágosító és nevelő munka feladatai .
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 268.p.
Jugoszláv jegyzék a magyar kormányhoz: A jugoszláv kormány és a nép mély elkeseredéssel vette tudomásul Nagy Imre titkos elítélésének és kivégzésének meglepetésszerű hírét.
Kivégzik Újvári Józsefet a VIII. kerületi nemzetőrök parancsnokát és a még nem egészen 20 éves Kósa Ferencet.
Kádár János Szófiában. A nagygyűlésen Todor Zsivkov üdvözli "az árulókkal szembeni kemény, de igazságos ítéletet". A "Népszabadság" Nem csodálkozhatunk című szerkesztőségi cikke cáfolja azokat a nyugati kommentárokat, amelyek szerint Nagy Imre és társai ellen a Jugoszláv Kommunisták Szövetsége ellen irányul.
A belga, dán, német kommunista párt, az NSZEP, a francia, angol, olasz, luxemburgi, holland, norvég osztrák, lengyel, svéd, svájci és csehszlovák kommunista és munkáspártok képviselői Berlinben a nyugatnémet atomfegyverkezésről tanácskoznak és közös nyilatkozatot fogadnak el.
Gomulka a gdanski hajógyárban tartott beszédében cáfolja, hogy a LEMP Kb más álláspontra helyezkedett volna Nagy Imre kivégzésével kapcsolatban, és megbélyegzi a kivégzések miatti nemzetközi tiltakozást.
Ócsa községben folytatott tevékenységükért a Pest Megyei Bíróság Népbírósági Tanácsa ítéletet hirdet Szabó Károly és társai perében. Az elsőrendű vádlott Szabó Károly ellen hozott halálos ítéletet a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa megerősíti, az ítéletet végrehajtják.
KB Titkárság
1. A Pest megyei KISZ-szervezetek pártirányítása
Közli: Pártélet, 1958:6.
2. A párt- és KISZ-bizottságok feladatai a KISZ tag- és tagjelöltajánlási jogával kapcsolatban
Közli: Pártélet, 1958:6.
KB Kulturális Elméleti Munkaközösség
A "népi" írók
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 238.p.
A Legfelsőbb Bíróság Vida tanácsa
Ádám Györgyöt életfogytiglani, Pozsár Istvánt tizenkét évi, Bohó Róbertet nyolcévi börtönre ítéli a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom megszervezéséért és az Október Huszonharmadika című lap kiadásáért.
1958. július 1.- augusztus 31.
Genfi értekezlet a nukleáris kísérletek megszüntetésére irányuló szovjet kezdeményezés nyomán, az atomrobbantások ellenőrzéséről.
A. D. Aidit főtitkár vezetésével Magyarországon tartózkodik Indonézia Kommunista Pártjának küldöttsége.
Ünnepi ülés az Országházban a nemzetközi szövetkezeti nap alkalmából, a SZÖVOSZ rendezésében.
Ankét a Hazafias Népfront Országos Tanácsának székházában a mezőgazdaság fejlesztésének, a falu szocialista átszervezésének segítéséről.
Az első országos timföldipari tanácskozás Almásfüzitőn az energiagazdálkodás kérdéseiről.
A "Népszabadság" közli Kállai Gyula cikkét: A szocializmus építésének általános törvényszerűségei és a nemzeti sajátosságok címmel, amelyben részletesen elemzi Nagy Imre revizionista tevékenységét.
Magyar-szovjet egyezmény a polgári, családi, és bűnügyi jogsegélyről.
Leszerelési és nemzetközi együttműködési világkongresszus Stockholmban. A kongresszus jóváhagyja a közép-keleti válsággal kapcsolatban - július 15-én amerikai csapatok szállnak partra Libanonban - a világ népihez szóló felhívást, és kidolgozza a leszerelési nyilatkozatot.
A Béke Világtanács tagjává választja Darvas Józsefet, Péter Jánost és Szakasits Árpádot.
Legfelsőbb Bíróság
ítélete a Borsod megyei Munkástanács vezetői ügyében. Földvári Rudolfot életfogytiglani, Kiss Józsefet 12 évi, Szitovszky Zoltánt 10 évi, Nagy Attilát 12 évi. Bogár Károlyt 15 évi börtönnel sújtják.
Minisztertanács
Nyilatkozatban ítéli el az amerikai-angol fegyveres agressziót. Országszerte tiltakozó gyűléseket tartanak.
Minisztertanács
Jegyzékben válaszol a jugoszláv kormány jegyzékére, amelyet az Nagy Imre és társai elítélése és a perben a jugoszláv követséggel kapcsolatban felmerült megállapítások miatt küldött.
Münnich Ferenc miniszterelnök az állam és egyház viszonyának időszerű kérdéseiről tárgyal a római katolikus püspöki karral.
Központi Bizottság
1. Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: A Nagy Imre-per
A beszédet ismerteti: Ormos Mária: A konszolidáció problémái 1956/58, Társadalmi Szemle, 1989:8-9. 63.p.
2. Aczél György, a művelődési miniszter első helyettese, KB-tag: Az MSZMP művelődéspolitikájának irányelvei
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 276.p.
Minisztertanács
Nyilatkozatban támogatja a Szovjetuniónak az európai államok közötti barátsági és együttműködési szerződés megkötésére vonatkozó javaslatát.
Műszaki értelmiségi tanácskozás az MSZMP kezdeményezésére Budapesten a hároméves terv néhány iparpolitikai célkitűzéséről és a műszaki értelmiség feladatairól.
Az MSZMP KB Párttörténeti Intézete kiadásában megjelenik az Ellenforradalom Magyarországon, 1956 tanulmánygyűjtemény I. kötete.
Anonim szerkesztője Betlen Oszkár, aki A Nagy -Losonczy -csoport szerepe az ellenforradalom eszmei előkészítésében című kulcstanulmányt is írta.
A többi tanulmány szerzői: Jemnitz János és - Vadai György álnéven - Nonn György. Az előszóban jelzett további két kötet, amely a Rákosi -féle vezetés hibáival és bűneivel is foglalkozott volna, nem jelent meg.
Még megjelenése előtt betiltották az ugyanott szerkesztett 1956-os dokumentumgyűjteményt, amely Kádár János akkori beszédeit és nyilatkozatait is tartalmazta volna. E kompromittálási kísérlet miatt pártfegyelmi úton vonják felelősségre az intézet vezetőit: Betlen Oszkárt, Kálmán Endrét és Réti Lászlót.
A Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Különtanácsa
Borbély György elnökletével Bibó Istvánt és Göncz Árpádot életfogytiglani, Regéczy-Nagy Lászlót tizenöt évi börtönre ítéli.
Vida-tanács
Kardos Lászlót életfogytiglani, Márkus Istvánt tízévi, Herpai Sándort nyolcévi, Kemény Istvánt négyévi és Józsa Pétert ötévi börtönre ítéli.
A vasutasnapon felavatják az új, korszerű győri pályaudvart.
Meghalt Frederic Joliot-Curie atomfizikus, a Francia Kommunista Párt Központi Bizottságának tagja, a Béke Világtanács elnöke.
Minisztertanács
Határozat a tanító- és óvónőképzés átszervezéséről.
B. Szabó Istvánt , az utolsó Nagy Imre- kormány államminiszterét háromévi börtönre ítélik.
Fegyveres támadást követnek el a berni magyar követség ellen.A magyar Külügyminisztérium nyilatkozatban tiltakozik a támadás miatt.
A Nagy Imre- perről leválasztott három vádlott ügyét külön tárgyalják. Haraszti Sándort hatévi, Fazekas Györgyöt tízévi, Tánczos Gábort tizenöt évi börtönre ítélik.
Ledényi Ferenc hadbíróezredes irányításával megkezdik a Honvédelmi Bizottmány ügyének tárgyalását.
Ítéletek: Váradi Gyula vezérőrnagy 7 év, Marián István ezredes életfogytiglan, Erdélyi Sándor főhadnagy 10 év, Tóth Elemér főhadnagy 6 év, Virág János, Szabó József, Varga Sándor, Kővágó Sándor alezredes és Kurucz Ferenc őrnagy ítélete 1 és 5 év közötti.
Felavatják a dunaújvárosi új fésűsfonodát.
Vida-tanács
Erdős Péter újságírót a Vida-tanács másfél évi börtönre ítéli, és a büntetést az előzetes letartóztatással kitöltöttnek veszi.
A Munka Vörös Zászló Érdemrendjével tünteti ki az Elnöki Tanács a 90 éves MÁVAG-ot.
A megyei és városi tanácselnökök értekezlete a népi ellenőrzési bizottságok munkájáról és a dolgozók ügyeinek, panaszainak intézéséről.
Megjelent "A béke és szocializmus kérdései" c. folyóirat 1. száma.
SZOT elnökség
ülése jóváhagyja a dolgozók élet- és munkakörülményeinek javítására vonatkozó távlati terv elveit, s megvitatja a hároméves terv munkásvédelmi, egészségügyi beruházásait.
Tájékoztatási Hivatal
közzéteszi a Nagy Imre és bűntársai ellenforradalmi összeesküvése című kiadványt mint a Fehér Könyv V. kötetét.
Az atomenergia békés felhasználásával foglalkozó II. genfi konferencia - magyar részvétellel.
Újjáválasztják a nehézipari üzemekben a felkelés idején feloszlott társadalmi bíróságokat.
Elnöki Tanács
Törvényerejű rendelete a tudományos minősítés továbbfejlesztéséről.
A rendelet a tudományos fokozatok elnyerésének követelményeit kiterjeszti a politikai feltételekre is, növeli a szakmai követelményeket, szabályozza a tudományos fokozattal járó illetménykiegészítést, s előírja, hogy 5 év eltelte után a Tudományos és Felsőoktatási Tanács vizsgálja felül a kandidátusok munkáját.
A katonacsoportok perének lezárásaként ítéletet hirdetnek a Vezérkar perében. Kovács István vezérőrnagy 6 év, Márton András ezredes 10 év, Zólomy László ezredes 10 év, Solymosi János alezredes 6 év büntetést kap, és e perhez kapcsolt Jónás Pált másfél évre ítélik.
KB Titkárság
Az önkéntes tűzoltóságok helyzete és további feladatai
Utal rá: Az önkéntes tűzoltótestületekről Pártélet, 1960:9.
Lengyel-magyar tárgyalások Budapesten az 1961-65. évi tervek egyeztetésére.
Minisztertanács
Szóvivője sajtóértekezleten leleplező nyilatkozatot tesz az amerikai diplomaták, kémek, és diverzánsok Magyar Népköztársaság elleni aknamunkájáról. 20-án a magyar kormány jegyzékben tiltakozik az Egyesült Államok kormányánál.
A termelőszövetkezeti mozgalom megindulásának 10. évfordulóján országszerte jubileumi ünnepségeket rendeznek, a párt és a kormány vezetőinek részvételével.
Központi Bizottság és a minisztertanács kezdeményezésére Münnich Ferenc elnökletével társadalmi bizottság alakul az 1918-19-es forradalmak évfordulója megünneplésének előkészítésére.
A SZOT III. teljes ülése
a XIX. szakszervezeti kongresszus határozatainak végrehajtásáról, a gazdasági helyzetről és a szakszervezetek feladatairól tárgyal.
Magyar-csehszlovák tárgyalások Prágában az 1961-65-re szóló hosszú lejáratú gazdasági és árucsere-forgalmi egyezmény kidolgozására.
Minisztertanács
Rendkívüli államsegélyben részesítette a katolikus, református és az evangélikus egyházat - közli a "Népszabadság".
Országgyűlés
Jóváhagyja az országgyűlési képviselők és a tanácsok tagjai választására vonatkozó jogszabályok módosítását, kimondja az országgyűlés feloszlását, és november 16-ra kitűzik újraválasztását.
Moszkvából hazatér Piros László és Bata István, majd Hegedüs András és Kovács István. Rákosi végleg, Gerő pedig 1960-ig moszkvai emigrációban marad.
Nagy Imre Intézetet alakít Brüsszelben magyar emigránsok egy csoportja (Heltai György, Kende Péter, Nagy Balázs, Szász Béla, Sztáray Zoltán, Birki Ágnes, Bak János) Az intézet Szemle, illetve Etudes és Review címen magyar, francia és angol nyelvű folyóiratot ad ki 1959 és 1963 között.
Országos Gyermek- és Ifjúságvédelmi Tanács javaslatot terjeszt a minisztertanács elé a 14-16 évesek kötelező továbbképzéséről, gyermekvédelmi alap létesítéséről, a gyámügyi apparátus átszervezéséről.
Ginea függetlenné válik.
Megkezdődnek a jelölőgyűlések az országgyűlési és tanácsválasztásokra - közli a "Népszabadság". Három hét alatt több mint százezer jelölőgyűlést tartanak.
Gazdasági Bizottság
határozatot hozott a beruházások műszaki tervezésének szabályozására, miszerint korlátozni kell a magántevékenységet,az állami forrásokból finanszírozott beruházások terveit csak állami szerv készítheti - közli a "Népszabadság".
Csehszlovák-magyar tárgyalás Prágában dunai vízierőművek közös építéséről. Megegyezés jön létre a Duna közös szakaszának hasznosítására és a nagymarosi vízierőmű közös felépítésére.
Politikai Bizottság
A nemzetiségek között végzendő politikai, oktatási és kulturális munka
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1975-80. 664.p. 3. lábjegyzet.
NDK-magyar tárgyalások Berlinben a népgazdasági tervek koordinálására, s aláírják 1961-65-re szóló gazdasági együttműködési és árucsere-forgalmi jegyzőkönyvet.
Minisztertanács
"Balázs Béla-díjat" alapít a szocialista filmművészet fejlesztésében elért eredmények jutalmazására.
A "Népszabadság" közli a Hazafias Népfront választási felhívását.
Központi Bizottság
(Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62 szerint október 16; a Népszabadság október 14-i közleménye szerint október 13.)
1. Kádár János, első titkár, államminiszter: Időszerű politikai kérdések
2. Fock Jenő, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: A munkásosztály helyzetével és feladataival kapcsolatos kérdések
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 310.p. A határozat előkészítéséről a határozat bevezetőjében ez áll:
"A PB megbízásából ez év május, június hónapjaiban mintegy kétezer, a termelésben, a párt- és tömegszervezetekben, valamint állami és kulturális vonalon dolgozó pártmunkás szélet körü vizsgálatot folytatott azzal a céllal, hogy a párt világos képet kapjon a munkásosztály politikai, gazdasági és kulturális helyzetéről. E vizsgálat során a pártmunkások tanulmányozták a kérdésekre vonatkozó adatokat, s az üzemekben mintegy 45 ezer munkással és munkásból lett értelmiségivel beszéltek."
1958. februárja 1970. január 10
Kádár János választási beszédében Angyalföldön közli: "az ellenforradalmi bűnösök felelősségre vonása alapjában megtörtént".
Brüsszelben kiosztják a Világkiállítás nagydíját. Hazánk 20 nagydíjjal, és 25 egyéb díjjal a nemzetek sorában a hatodik helyre kerül.
Országszerte megkezdődnek a választási nagygyűlések.
Országszerte aktívaértekezletek, pártbizottsági értekezletek és tudományos tanácskozások kezdődnek, a párt művelődéspolitikai irányelveinek megvitatására.
1958. október 15.- november 15.
Nemzetközi hónap az atomfegyverkezés ellen.
Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa (Mecsér József)
Jogerős ítéletet hoz a Lenin Kohászati Művek 14 dolgozója ellen. Visholz István halálos ítéletét később kegyelemből életfogytiglanra változtatták.
Varsóban Apró Antal vezetésével magyar gazdasági küldöttség tárgyal, létrehozzák a lengyel-magyar állandó gazdasági együttműködési bizottságot.
Méri Ferenc, Fekete Sándor, Hegedűs B. András, Hoffmann Gertrúd, Kelemen Imre letartóztatása.
Litván György letartóztatása.
Nezvál Ferenc igazságügy-miniszter jogászgyűlésen bejelenti az ügyvédek kamarai tagságának felülvizsgálatát.
Minisztertanács
Határozata a párt-, állami és tömegszervezeti ösztöndíjasok technikumi oktatásáról.
Ünnepi ifjúsági nagygyűlés a Komszomol megalakulásának 40. évfordulóján a MÉMOSZ székházában.
Megkezdődik a genfi értekezlet az atomfegyver-kísérletek megszüntetéséről. Az értekezleten Anglia, az Egyesült Államok és a Szovjetunió küldöttsége vesz részt.
Az 1956. november 23-án Romániába szállított Nagy Imre- csoport le nem tartóztatott tagjai (Újhelyi Szilárd, Vas Zoltán, Rajkné) és a családtagok több csoportban hazatérnek. (Szántó Zoltán és felesége már korábban hazatértek.)
A Legfelsőbb Bíróság Borbély Sándor által vezetett népbírósági tanácsa
egyszemélyes perben másodfokon is halálra ítéli Géczy József lakatost, az angyalföldi Vasszerelvénygyár munkását a Corvin közben és a Kossuth Lajos Katonai Akadémián kifejtett fegyveres tevékenységéért
Az ítéletet 11-én végrehajtják.
Magyar-albán gazdasági tárgyalások Budapesten az 1961-65. évi gazdasági együttműködésről és az árucsere bővítéséről.
Leleplezik a Rádiónál az 1956-ban elesettek emléktábláját.
A magyar Katolikus Püspöki Kar pásztorlevele
A templomokban országszerte felolvassák a magyar katolikus püspöki kar pásztorlevelét, a református egyház zsinati tanácsának üzenetét és az evangélikus egyház egyetemes presbiteriumának felhívását.
Ezekben az egyházak híveiket a Hazafias Népfront jelöltjeire való szavazásra hívják fel.
Legfelsőbb Bíróság Katonai Különtanácsa
Ledényi Ferenc hadbíró ezredes vezetésével - másodfokon tárgyalja Mecséri János és 51 társa, a soroksári katonai ellenállás résztvevőinek perét.
Halálos ítéletet szabnak ki a következő vádlottakra: Mecséri János ezredes, az esztergomi páncélosezred parancsnoka, Szendi Dezső alezredes, Szabó Pál őrnagy, Rémiás Pál hadnagy, Kicska János főhadnagy, Kálmán Dezső őrvezető, Magyar János honvéd. - Paska Elemér, Dobrosi Lajos és Puchert János tiszthelyettesek halálos ítéletét kegyelemből életfogytiglani börtönbüntetésre mérsékelik. A külföldön tartózkodó Molnár Gézát távollétében ítélik halálra. Nyolc vádlottat sújtanak öt évnél nagyobb börtönbüntetéssel, öt vádlottat felmentenek.
Az első fokon halálra ítélt Varga József szakaszvezető büntetését 8 évre mérséklik. A halálra ítéltek közül senki nem kér kegyelmet, az ítéleteket november 15-én hajtják végre.
Országgyűlési és tanácsi választások
A szavazatok 99,6 százaléka esik a Hazafias Népfront jelöltjeire.
A Kerepesi temetőben elkészül a magyar munkásmozgalom mártírjainak emlékműve.
Politikai Bizottság
1. A választások
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 317.p.
2. A PB által kiküldött Előkészítő Bizottság előterjesztése: az MSZMP agrárpolitikájával kapcsolatos egyes vitás kérdések és a termelőszövetkezeti mozgalom továbbfejlesztése
Utal rá: Orbán: Két agrárforradalom... 215.p.
1958. december 5-7
Díszünnepség az Erkel Színházban a Kommunisták Magyarországi Pártja megalakulásának 40. évfordulóján. Kádár János mond beszédet.
19-én és 20-án országszerte megemlékeznek az évfordulóról.
Központi Bizottság közleménye
Elismerés és köszönet a választások után
Közli: Pártélet, 1958:12.
A Hazafias Népfront megyei és városi titkárainak értekezlete
megvitatja a választási munka tapasztalatait és a mozgalom feladatait.
Politikai Bizottság
A művészeti szövetségek helyreállítása és a művészek közötti ideológiai és politikai munka egyes kérdései
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 320.p.
Országgyűlés
Megválasztják az országgyűlés tisztségviselőit, állandó bizottságait, az Elnöki Tanácsot, és megerősítik a kormányt eddigi összetételében.
Kiss Károly, KB-titkár (felügyeleti területe: KEB, Pártgazdasági valamint Külügyi Osztály),
ezután az Elnöki Tanács elnökhelyettese, a Politikai Bizottság tagja.
A Köztársaság téri lincselés vádjával kivégzik Baka Gyulát, Burgmeister Józsefet, Galgóczi Zoltánt, Lachki Albertet, Nagy Józsefet és Simon Gábort.
1958. november 28.- december 31.
Révész Géza honvédelmi miniszter vezetésével magyar katonai küldöttség látogat a Kínai Népköztársaságba.
Átadják a forgalomnak az új kiskörei Tisza-hidat.
Albert Camus előszavával francia nyelven megjelenik Az igazság a Nagy Imre- ügyben című gazdag dokumentum-összeállítás 1959-ben angolul és Brüsszelben magyarul is megjelenik.
Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa (Antal Pál)
Ítélet az ózdi munkástanács és nemzetőrség tevékenysége ügyében. A 11 vádlott közül Szakács Albert, aki a Szabad Ózd szerkesztője volt, a korábbi 10 év helyett életfogytiglant kap, a többiek ítélete 5 és 15 év között van.
Kivégzik Angyal Istvánt, a Tűzoltó utcai fegyveres csoport parancsnokát. Társát, Szirmai Ottó rádiódramaturgot kegyelmi kérvényének elutasítása után, 1959. január 22-én végzik ki.
Minisztertanács
Nyilatkozatot tesz közzé a Szovjetunió kormányának november 27-i javaslata mellett, amely javasolja Berlin megszállásának felszámolását és Nyugat-Berlin szabad várossá nyilvánítását.
Minisztertanács
Határozatot hoz az energiagazdálkodás országos szervezetének (Országos Energiagazdálkodási Hatóság) létrehozására.
Feladata az energiagazdálkodás egységes irányítása.
Központi Bizottság
1. Kádár János, első titkár, államminiszter: Az MSZMP kongresszusának összehívására
2. Apró Antal, a Minisztertanács első elnökhelyettese, a Politikai Bizottság tagja: Az 1959. évi népgazdasági terv
3. Fock Jenő, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: A párt agrárpolitikájával kapcsolatos kérdések
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 326.p. A határozat előkészítésének története: Simon Péter, Párttörténeti Közlemények, 1988:1.
1958. november 18
Kiváló dolgozók és újítók II. országos konferenciája.
Az afrikai népek képviselőinek I. konferenciája Accrában.
Politikai Bizottság
Az ipar 1957. I. félévi és az 1958. évi eredményeinek elérésében már szerepet játszott az újra kibontakozó szocialista munkaverseny-mozgalom
Utal rá: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 402.p, 1. lábjegyzet.
A szocialista országok közgazdasági intézeteinek prágai tanácskozása.
Münnich Ferenc és Marosán György vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tesz látogatást Csehszlovákiában, s folytat tárgyalásokat a két ország további kapcsolatainak elmélyítéséről.
A Szovjetunióban leváltják Ivan Szerov hadseregtábornokot, a KGB elnökét.
KB Titkárság
A PB 1957. július 30-i, a pártszervezetek feladatai a gazdasági szervező munkában című határozatának végrehajtását ellenőrizte.
Ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1956/62, 114.p, 1. lábjegyzet.
ENSZ közgyűlés
Napirendre tűzik az ötös különbizottság jelentését a Magyarországról hozott ENSZ-határozatok megvalósulásának helyzetéről.
Péter János a magyar küldöttség nevében 12-én tiltakozik ez ellen.
Budapesten megkötik az első magyar-angol műszaki-tudományos együttműködési egyezményt.
Béke-nagygyűlés a MÉMOSZ-székházban az atom- és hidrogénfegyver kísérletek ellen.
Hazánkban tartózkodik Svédország Kommunista Pártjának küldöttsége G. Johanssonnak, a Politikai Bizottság tagjának vezetésével, s megbeszéléseket folytat a magyar párt vezetőivel a két pártot érintő kérdésekről.
Felavatják a szolnoki Zagyva-hidat.
Négyhatalmi külügyminiszteri konferencia Párizsban. A nyugatiak elvetik a Szovjetunió javaslatát Nyugat-Berlin szabad várossá tételére.
Minisztertanács
Rendelete Termelőszövetkezeti Vagyonkezelési Alap létesítéséről és a feloszlott termelőszövetkezetek tartozásainak rendezéséről.
Összekötik a 365 km-es román-magyar földgázvezetéket.
Charles De Gaulle Franciaország köztársasági elnöke.
Kivégzik Szente Károlyt, a csepeli nemzetőrség vezetőjét és fiát, Szente Istvánt.
Díszünnepség a KIMSZ megalakulásának 40. évfordulóján a MÉMOSZ-székházban. Komócsin Zoltán mond ünnepi beszédet.
Átadják rendeltetésének az ország legnagyobb elektromos elosztóját, a zuglói áramszolgáltató állomást.
Minisztertanács
A gépállomások munkájáról tárgyal, rendeletet fogad el a családfenntartó sorkötelesek szolgálathalasztásáról és a sorkatonai szolgálatot teljesítők hozzátartozóinak segélyben és kedvezményben való részesítéséről.
Politikai Bizottság
A Ganz Mávag gyárak összevonása
Utal rá: Voszka, Kölcsönös érdek, 60.p.
Ugyanott:
"Az irat a rányomott piros bélyegző szerint 'végrehajtás után megsemmisítendő."
Politikai Bizottság.
A Fővárosi Tanács munkája
Utal rá: Kelemen Lajos, Az állami helyiipar Budapesten, Pártélet, 1961:7.