1963. január 3-8.
Vladimir Velebit, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának főtitkára Budapesten tárgyalásokat folytat a magyar állam képviselőivel és gazdasági szakemberekkel.
Kronológia
Vladimir Velebit, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának főtitkára Budapesten tárgyalásokat folytat a magyar állam képviselőivel és gazdasági szakemberekkel.
Kállai Gyula katolikus főpapokkal megbeszéléseket folytat az állam és a katolikus egyház viszonyának időszerű kérdéseiről.
Hazafias Népfront Országos Tanácsa
Kállai Gyula mond beszédet "Munkálkodjunk nemzeti egységben a szocializmus teljes felépítésén" címmel, majd a Tanács választási felhívást fogad el.
Országszerte megkezdődnek a képviselő- és tanácstagjelölő gyűlések.
A jelölő gyűlések 29-én fejeződnek be.
Ezalatt az MSZMP KB Politikai Bizottságának tagjai, miniszterek tájékoztatják a választókat az ország politikai, gazdasági és kulturális helyzetéről, valamint a nemzetközi helyzet kérdéseiről.
A "Népszabadság" "Erősítsük a nemzetközi kommunista mozgalom egységét" címmel közli az MSZMP álláspontját a nemzetközi kommunista mozgalomban kialakult vita néhány problémájáról.
Minisztertanács
ülése elfogadja az állami iparvállalatok és az ipar-irányító szervek egyes szervezeti kérdéseiről szóló rendeletet.
Határozatot hoz a termelőszövetkezetek önálló gépesítésének fokozásáról és egyes gépállomások gépjavító állomássá történő átszervezéséről, továbbá arról, hogy a második ötéves terv keretében az eredetileg előirányzott 250 000 helyett 300 000 lakást kell építeni.
- február 3.
Lengyel-magyar tárgyalások a távlati népgazdasági tervek egyeztetéséről Budapesten. A lengyel küldöttséget Roman Fidelski, a Lengyel Állami Tervbizottság helyettes elnöke vezeti.
A Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöksége
elfogadja a választókerületi lajstromokat.
Politikai Bizottság
Nómenklatúra
Kádár János látogatása Borsod megyében.
Beszélgetéseket folytat a megye pártszervezeteinek vezetőivel, ipari üzemeinek, termelőszövetkezeteinek dolgozóival.
A DIVSZ végrehajtó bizottságának budapesti ülése határozatot hoz a fiatalságnak a békéért és a leszerelésért folytatott harcáról.
A SZOT teljes ülése az idei munkaverseny feladatokról és a XX. szakszervezeti kongresszus előkészületeiről tárgyal.
Ünnepélyesen felavatják a szolnoki közúti Tisza-hidat.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülése Moszkvában az európai szocialista országok fűtőanyag-energetikai mérlegéről és a geológiai kutatások eredményeiről tárgyal.
Dobi István választási beszédet mond a rádióban és a televízióban.
Országszerte megtartják a képviselő- és tanácstagi választásokat. Az országos választási elnökség 26-i közleménye szerint a választásra jogosultak 97,2%-a szavazott, ennek 98,9%-a a Hazafias Népfront jelöltjeire.
Stockholmban hosszú lejáratú svéd-magyar árucsere-forgalmi és fizetési megállapodást írnak alá.
A Budapesti pártbizottság Gáspár Sándor vezette küldöttsége a varsói pártszervezet munkáját tanulmányozza.
Központi Bizottság, Központi Revíziós Bizottság, Központi Ellenőrző Bizottság
Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: Időszerű bel- és külpolitikai kérdések
Közlemény: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 11.p.
Megalakul Budapest Főváros Tanácsa. A VB elnökévé Sarlós Istvánt választják.
Nemzetközi gazdasági értekezlet Londonban. 19 ország küldöttei tanácskoznak a gazdasági világkonferencia összehívásáról és egy állandó nemzetközi kereskedelmi szervezet megalakításáról.
Leontin Salajan hadseregtábornok, a Román Népköztársaság fegyveres erőinek minisztere vezetésével román katonai küldöttség tartózkodik hazánkban.
Mijalko Todorovics, a Szövetségi Végrehajtó Bizottság alelnöke vezetésével jugoszláv állami küldöttség tartózkodik hazánkban, gazdasági tárgyalásokat folytat a magyar állam képviselőivel.
Elnöki Tanács
törvényerejű rendelete az általános közkegyelemről.
Nezvál Ferenc igazságügyminiszter tájékoztatót tart az amnesztiáról.
Országgyűlés
Kádár János az Országgyűlésen jelenti be az általános amnesztiát. Az amnesztia nem terjed ki néhány száz főre: a fegyveres harcokban részt vett és gyilkossággal vádolt elítéltekre, a hűtlenségért elítéltekre, valamint a visszaesőnek minősítettekre.
Megválasztják az Elnöki Tanácsot és az országgyűlés bizottságait, elfogadják az 1963. évi költségvetésről szóló törvényt.
Az Interparlamentáris Unió magyar csoportjának alakuló ülése. A csoport elnökévé Molnár Eriket választják.
Politikai Bizottság
A felsőoktatási intézmények felvételi rendszere és a származás szerinti kategorizálás megszüntetéséből adódó egyéb feladatok
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66. 14.p.
Szvetozár Vukmanovics, a Jugoszláv Szakszervezeti Szövetség Központi Tanácsának elnöke vezetésével szakszervezeti küldöttség tesz Budapesten látogatást. A két ország szakszervezetének munkájáról és a nemzetközi szakszervezeti mozgalom időszerű kérdéseiről tanácskoznak.
Bukarestben román-magyar tárgyalások folynak a 20 éves távlati tervek egyeztetéséről.
Politikai Bizottság
Az 1963-64-es pártoktatási év előkészítése
Ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66. 41.p, l. lábjegyzet.
Politikai Bizottság
A jogpolitikai irányelvek
Utal rá: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1971-75. 480.p.
Budapesten magyar-jugoszláv műszaki tudományos együttműködési tárgyalást folytatnak. A jugoszláv küldöttséget Alojz Dular iparügyi miniszterhelyettes vezeti.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülése Moszkvában, a vegyipar, a gépgyártás és más gazdasági ágak további szakosításáról és a KGST bankjának létrehozásáról tárgyal.
Az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának 18. ülésszakán egyhangúlag Szarka Károly külügyminiszter-helyettest választják a bizottság alelnökévé.
Kállai Gyula előadása az MSZMP Politikai Akadémiáján: "Az állam és a szocialista demokrácia fejlődésének egyes kérdései".
Athénban görög-magyar pénzügyi, hajózási és légügyi egyezményt írnak alá.
A magyar szakszervezetek XX. kongresszusa
1963. május 9-13.
A szocialista országok postaügyi minisztereinek értekezlete Budapesten a nemzetközi távközlési és televízió-berendezések távlati fejlesztéséről, a postai forgalom gépesítéséről tárgyal.
Elnöki Tanács
törvényerejű rendeletet hoz a muzeális emlékek védelméről.
Megválasztja a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökhelyetteseit és tagjait.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülésszaka Varsóban a KGST-államok gazdasági és tudományos-műszaki együttműködésének helyzetéről tárgyal, különös tekintettel a népgazdasági tervek, a tudományos és műszaki kutatások összehangolására, a termelés szakosítására és kooperációjára.
Urho Kekkonen, a Finn Köztársaság elnöke nem hivatalos látogatása hazánkban.
Budapesten, a Duna Bizottság székházában többoldalú egyezményt írnak alá a tagországok képviselői a bizottság kiváltságairól és mentességeiről.
Biszku Béla előadása az MSZMP Politikai Akadémiáján: A párt feladatai a VIII. kongresszus határozatainak végrehajtásában.
Kádár János vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tartózkodik Lengyelországban. A gazdasági együttműködés továbbfejlesztésének lehetőségeiről és a nemzetközi helyzet kérdéseiről tárgyalnak.
José Lopez Bermudez, a parlament külügyi bizottsága elnökének vezetésével mexikói parlamenti küldöttség tartózkodik hazánkban.
Vincenz Böröcz vezetésével osztrák pártküldöttség tesz hazánkban látogatást.
Megalakul az Afrikai Egységszervezet.
Központi Bizottság
1. Nyers Rezső, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja, a KB Államgazdasági Bizottság elnöke,: A népgazdaság helyzete és időszerű gazdasági feladataink
2. Ajtai Miklós, az Országos Tervhivatal elnöke, a Politikai Bizottság póttagja, a KB Államgazdasági Bizottság tagja: A népgazdaság 20 éves fejlesztési irányelveinek kialakítása
3. Apró Antal, a Minisztertanács elnökhelyettese, a Politikai Bizottság tagja: A KGST XVII. ülésszakának előkészítése
4. Szirmai István, ideológiai és kulturális KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja, a KB Agitációs és Propaganda Bizottság elnöke: Időszerű politikai kérdések
Közlemény: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66. 18.p.
- június 8.
Nyers Rezső , a KB titkára vezetésével magyar pártmunkás-küldöttség tanulmányozza az SZKP tapasztalatait az ipar és a mezőgazdaság irányításában.
Magyar-francia tárgyalások Budapesten és egyezmény aláírása hosszú lejáratú árucsere-forgalomról.
A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának levele az SZKP KB-hoz, amelyben támadásokat intéz az SZKP és a testvérpártok ellen.
Az SZKP KB június 18-i nyilatkozatában foglal állást a levéllel kapcsolatosan, s közli, hogy jelenleg nem tartja célszerűnek a levél közzétételét, mivel az a vita kiéleződését eredményezné.
A Vosztok-5 és a Vosztok-6 űrhajó Bikovszkijjal, illetve Tyereskovával, a világ első női űrhajósával 81, illetve 48 fordulatot tesz a Föld körül.
A VI. magyar békekongresszus Budapesten a magyar békemozgalom további feladatairól tárgyal, s megválasztja az Országos Béketanácsot. Elnöke: Szakasits Árpád .
Genfben aláírják a Moszkva és Washington közötti közvetlen távíróvonalról, a "forró drót"-ról szóló egyezményt.
Budapesten aláírják hazánk és Nigéria közötti első gazdasági és műszaki-tudományos együttműködési megállapodást.
1963. június 28.- július 1.
Kádár János vezetésével küldöttség vesz részt Berlinben, Walter Ulbrichtnak, az NSZEP első titkárának, az NDK államtanácsa elnökének 70. születésnapja alkalmából rendezett ünnepségen.
Minisztertanács
Magyarországon tartózkodik U Thant, az ENSZ főtitkára. 2-án Kádár Jánossal részt vesz a Csepel Művekben tartott nagygyűlésen.
Hazánkban tartózkodik Ville Pessi, a Finn Kommunista Párt főtitkára. Kádár Jánossal megbeszéléseket folytat a két pártot érintő kérdésekről.
Szabó Zoltán , az MSZMP KB tagja vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tartózkodik Algériában, az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság kikiáltásának ünnepén.
Hazánkban tartózkodik Giancarlo Pajetta, az Olasz Kommunista Párt KB titkára, s megbeszéléseket folytat Kádár Jánossal a két pártot érintő kérdésekről.
Dr. Pesta Lászlónak, az országgyűlés szociális és egészségügyi bizottsága elnökének vezetésével magyar parlamenti küldöttség tartózkodik Párizsban.
Czinege Lajos vezérezredes, honvédelmi miniszter vezetésével magyar katonai küldöttség tartózkodik a Lengyel Népköztársaságban.
Az SZKP és a Kínai Kommunista Párt képviselőinek moszkvai tárgyalása.
Kádár János vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tartózkodik a Szovjetunióban.
Incze Jenő külkereskedelmi miniszter és Bíró József miniszterhelyettes Angliában a két ország gazdasági kapcsolata fejlesztésének lehetőségeiről tárgyal.
- augusztus 7.
Szarka Károly külügyminiszter-helyettes vezetésével magyar küldöttség tartózkodik Kubában, Kuba nemzeti ünnepe alkalmából.
Bruno Pittermann osztrák alkancellár meghívására Ausztriában tartózkodik Incze Jenő külkereskedelmi miniszter. A tárgyalásokról jegyzőkönyvet írnak alá.
A KGST-tagállamok kommunista és munkáspártjai első titkárainak és kormányfőinek értekezlete Moszkvában jóváhagyja az 1966-70-re vonatkozó tervek összehangolásának határidőit, a tagországok közti kereskedelemben a több oldalú elszámolásra való áttérést, s azt az indítványt, hogy e célból hozzák létre a gazdasági együttműködés nemzetközi bankját.
Ezzel egy időben kerül sor a KGST XVIII. ülésszakára; s 26-án a KGST VB-jének ülésszakára; és a Varsói Szerződés tagállamainak értekezletére, amely helyesli az atomcsend-egyezmény megkötését, és megvitatja a tagállamok fegyveres erőinek helyzetét.
Központi Bizottság
Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: Időszerű kül- és belpolitikai kérdések, a magyar párt- és kormányküldöttség szovjetunióbeli utazása, a küldöttségnek az SZKP és a szovjet Minisztertanács vezetőivel folytatott tárgyalásai, a KGST tagállamai párt- és kormányképviselőinek legfelsőbb szintű tanácskozása és a Varsói Szerződés Politikai Tanácskozó Testülete ülése
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66. 21.p.
A Szovjetunió, az USA és Anglia külügyminisztere Moszkvában július 15-25. között folytatott tárgyalás után szerződést ír alá a légköri, a világűrbeli és a víz alatti nukleáris fegyverkísérletek megtiltásáról.
A szerződést a világ legtöbb állama aláírja.
8-án a Minisztertanács nevében Péter János külügyminiszter írja alá az egyezményt.
Záhony és Csap között felavatják az új Tisza-hidat.
Felavatják a 200 megawattos Oroszlányi Hőerőművet.
A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia udvarán leleplezik a vértanúk emlékművét. Itt halt meg Rózsa Ferenc, itt vallatták Schönherz Zoltánt és másokat.
Bekapcsolták az ország villamosenergia-hálózatába a Szabolcs-Szatmár megyei Aporliget községet; ezzel befejeződött a falvak villamosítása.
Hilmar Braunsgaard dán kereskedelemügyi miniszter vezetésével kereskedelmi delegáció tartózkodik Budapesten.
Incze Jenő külkereskedelmi miniszter Zágrábban tartózkodik.
8-án megbeszéléseket folytat Nikola Druverovics jugoszláv külkereskedelmi miniszterrel.
Kádár János vezetésével magyar küldöttség tesz Jugoszláviában baráti látogatást. Karagyorgyevóban a tárgyalásokról közös közleményt írnak alá.
A Malaysiai Államszövetség megalakulása.
A Niger Köztársaság kormányküldöttsége hazánkban tárgyalásokat folytat a tudományos-technikai együttműködésről, és erről szerződést írnak alá.
Incze Jenő külkereskedelmi miniszter Görögországban a görög-magyar kereskedelmi kapcsolatok fejlesztéséről tárgyal.
Dr. A. Alikhani iráni gazdasági miniszter Budapesten tartózkodik, s megbeszéléseket folytat magyar gazdasági szervekkel.
Ali Szasztroamidzsozso miniszter vezetésével 12 tagú indonéz parlamenti küldöttség tartózkodik hazánkban.
- október 26.
Hont János, a földművelésügyi miniszter első helyettese vezetésével magyar mezőgazdasági küldöttség látogat az Egyesült Államokba.
Minisztertanács
A termelőszövetkezetek 1964. évi támogatásának rendezéséről tárgyal.
A termelőszövetkezeteknek adott beruházási hiteleknél többnek visszafizetését elengedik; bizonyos munkára a termelőszövetkezetek vissza nem térítendő állami támogatást kapnak.
Louis Saillant, a Szakszervezeti Világszövetség főtitkára hazánkban tartózkodik az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének IV. konferenciája alkalmából.
- október 1.
Apró Antal vezetésével magyar kormányküldöttség tartózkodik Bukarestben a román-magyar gazdasági együttműködési bizottság 5. ülésszakán.
Kádár János vezetésével magyar küldöttség baráti látogatáson Csehszlovákiában tartózkodik, tárgyalásokat folytat a kapcsolatok továbbfejlesztésének konkrét feladatairól; a gazdasági és műszaki együttműködésről.
Megállapodás született arról, hogy megkönnyítik az egymás országaiba való útlevél nélküli utazást.
Czinege Lajos vezetésével magyar katonai küldöttség tartózkodik a Szovjetunióban.
- november 8.
Somogyi Miklós vezetésével magyar szakszervezeti küldöttség látogatása Afrikában.
A küldöttség a ghanai, mali, guineai és algériai szakszervezeteket látogatja meg.
Minisztertanács
határozatot hoz a magyar UNESCO-bizottság átszervezéséről és a bizottság titkárságának felállításáról.
Ilku Pál vezetésével háromtagú magyar küldöttség tanulmányozza Jugoszlávia oktatási intézményeit.
Walter Lippmann amerikai publicista hazánkban tartózkodik. Fogadja Kádár János és Péter János .
Az ENSZ-közgyűlés politikai bizottsága Csatorday Károly nagykövetet, hazánk állandó ENSZ-képviselőjét választja alelnökévé.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülésszakán Moszkvában megszabják az 1966-70-es évekre a tervek egybehangolásának legfőbb irányait, aláírják a Gazdasági Együttműködés Nemzetközi Bankjáról szóló egyezményt.
Zvonko Brkics, a szkupstina alelnöke vezetésével jugoszláv parlamenti küldöttség tartózkodik hazánkban.
Az ENSZ-közgyűlés politikai bizottsága határozatot hoz a tömegpusztító fegyverek világűrbe juttatásának eltiltásáról.
Központi Bizottság
1. Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: Időszerű külpolitikai kérdések .
2. Nyers Rezső, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja, a KB Államgazdasági Bizottság elnöke: Időszerű gazdasági tennivalók .
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66. 30.p.
Közlemény: Népszabadság, 1963. október 19.
Henryk Golanski lengyel felsőoktatási miniszter Budapesten a magyar felsőoktatást tanulmányozza.
Gösta Skoglund közlekedésügyi miniszter vezetésével svéd küldöttség tartózkodik hazánkban hivatalos látogatáson.
Országgyűlés
megvitatja és jóváhagyja az Elnöki Tanács, a Minisztertanács, majd a Legfelsőbb Bíróság tevékenységéről szóló beszámolókat.
Az ENSZ kiáltványt fogad el a faji megkülönböztetés ellen.
1963. október 29.- november 8.
Veres József munkaügyi miniszter vezetésével magyar kormányküldöttség tartózkodik Algériában, a köztársaság nemzeti ünnepe alkalmából.
Vácott felavatják a második ötéves terv egyik legnagyobb beruházását a Dunai Cement- és Mészművet.
Budapesten hosszú lejáratú kereskedelmi és fizetési megállapodást írnak alá hazánk és a Német Szövetségi köztársaság közt. A két ország kölcsönösen kereskedelmi képviseletet állít fel.
Kanno Kleemola, a finn parlament elnökének vezetésével parlamenti küldöttség tartózkodik hazánkban.
V. P. Mzsavanadzenek, a Grúz Kommunista Párt Központi Bizottsága első titkárának vezetésével szovjet pártmunkás küldöttség tartózkodik hazánkban.
Incze Jenő vezetésével magyar külkereskedelmi delegáció tartózkodik Indiában. Újdelhiben öt évre szóló indiai-magyar árucsere-forgalmi egyezményt írnak alá.
Megalakul a KGST-államok bankja.
Minisztertanács
határozatot hoz a földalatti gyorsvasút építésének folytatására.
Wladislaw Gomulka, a Lengyel Egyesült Munkáspárt KB első titkára és Józef Cyrankiewicz, a Lengyel Népköztársaság kormánynak elnöke vezetésével lengyel párt- és kormányküldöttség látogat hazánkba.
Tárgyalásokat folytatnak a kapcsolatok kiszélesítéséről a gépgyártás terén, a vaskohászatban, vegyiparban, a beruházás és a tudományos-műszaki együttműködés terén.
Molnár Erik vezetésével magyar parlamenti küldöttség tartózkodik Angliában.
Az ENSZ közgyűlése jóváhagyja a latin-amerikai atomfegyver-mentes övezet megteremtésére vonatkozó javaslatokat.
John F. Kennedy, az Egyesült Államok elnöke, a texasi Dallasban merénylet áldozatául esik. Az alkotmány értelmében az elnöki tisztséget Lyndon B. Johnson, az eddigi alelnök veszi át.
1963. november 22.- december 18.
Vass Istvánnénak, az országgyűlés elnökének vezetésével magyar parlamenti küldöttség Indiába és Indonéziába látogat.
- december 2.
Szirmai István vezetésével MSZMP-küldöttség tartózkodik a Szovjetunióban az ideológiai pártmunka tapasztalatainak tanulmányozására.
Politikai Bizottság
A Békés megyei Pártbizottság falusi politikai, kulturális nevelőmunkája
Utal rá: Such János, Az általános műveltség fejlesztése és a szakmai képzésről, Pártélet, 1964:11.
Hazafias Népfront Országos Tanácsa
A mozgalom helyzetéről és a szocialista tudat erősítésében játszott szerepéről tanácskozik s határozatot hoz, melynek értelmében 1964 tavaszán összehívják a Népfront III. kongresszusát.
Szolnokon felavatják a Tiszamenti Vegyiművek új, évi 120 ezer tonna teljesítőképességű kénsavgyárát és 200 ezer tonna kapacitású szuperfoszfát-üzemét.
Átadják a forgalomnak Budapest első gyalogos aluljáróját, az Astoria-aluljárót.
Koppenhágában öt évre szóló hosszú lejáratú dán-magyar árucsere-forgalmi megállapodást írnak alá.
Gazdasági megbeszélések céljából Budapesten tartózkodik Ange Vlachos, az Európai Gazdasági Bizottság közgyűlésének elnöke és Vladimir Velebit, a bizottság főtitkára.
Központi Bizottság
1. Nyers Rezső, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja, a KB Államgazdasági Bizottság elnöke: Időszerű gazdaságpolitikai kérdések
2. Ajtai Miklós, az Országos Tervhivatal elnöke, a Politikai Bizottság póttagja, a KB Államgazdasági Bizottság tagja: A népgazdaság 1964. évi tervének irányelvei
3. Biszku Béla, adminisztratív KB-titkár: A KB 1964. I. félévi munkaterve
4. Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: Személyi és szervezeti kérdések
KB Titkárság
Bekerült:
Cseterki Lajos, eddig a Borsod megyei Pártbizottság első titkára,
ezután kulturális KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja;
Korom Mihály, eddig a Belügyminisztérium Határőrségének országos parancsnoka, vezérezredes,
ezután adminisztratív KB-titkár, KB-tag;
Szurdi István, eddig a KB Ipari Osztály vezetője,
ezután ipari KB-titkár, a KB Államgazdasági Bizottság tagja, KB-tag;
Változás a felügyeleti rendben
Kádár János, első titkár,
eddig felügyelte a Párt- és Tömegeszervezetek Osztályt, a Minisztertanács elnöke, a Politikai Bizottság tagja;
Biszku Béla, eddig adminisztratív KB-titkár,
ezután pártszervező KB-titkár.
Közlemény: Népszabadság, 1963. december 6.
Kisházi Ödön , az Elnöki Tanács helyettes elnökének vezetésével magyar kormánydelegáció utazik Kenyába, Szarka Károly külügyminiszter-helyettes vezetésével pedig Zanzibárba, a függetlenség kikiáltásának ünnepére.
Kenya függetlenné válik.
Magyar-jugoszláv gépipari tárgyalások Belgrádban. A magyar küldöttséget Horgos Gyula kohó- és gépipari miniszter, a jugoszlávot Filip Bajkovics iparügyi miniszter vezeti.
Corneliu Manescu román külügyminiszter baráti látogatáson Budapesten tartózkodik.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülésszakán Moszkvában aláírják a közös tehervagonpark létrehozására és üzemeltetésére vonatkozó egyezményt.
A kommunista filozófusok aktívaértekezlete Budapesten.
Elnöki Tanács
ülése törvényerejű rendeletben szabályozza a dolgozók egészségének és testi épségének védelmével kapcsolatos rendelkezéseket: növeli a társadalmi szervek, minisztériumok, a vállalati szervek hatáskörét és felelősségét.
Törvényerejű rendeletet hoz az állami földnyilvántartásról, amely egységesíti az ország földterületének nyilvántartásával kapcsolatos szabályokat, egyszerűsíti az anyakönyvekről szóló jogszabályokat, módosítja a kitüntetések adományozásáról szóló jogszabályokat.
A legmagasabb kitüntetés: a Szocialista Munka Hőse, új kitüntetés: a Magyar Népköztársaság Állami Díja.
A "Népszabadság" közli Kádár János nyilatkozatát a népgazdaság idei fejlődéséről, a pártmunkáról, a nemzetközi kommunista mozgalom és a nemzetközi helyzet kérdéseiről.
A szovjet Minisztertanács üzenetet intéz a világ országainak állam- és kormányfőihez olyan nemzetközi egyezmény megkötéséről, amelyben az államok lemondanak a területi és határviták erőszakos megoldásáról.