1965. január 3.
A KGST INTERMETALL irodája Budapesten megkezdi működését. Feladata a melegen és hidegen hengerelt különféle méretű acéláruk, csövek gyártásának szakosítása.
Kronológia
A KGST INTERMETALL irodája Budapesten megkezdi működését. Feladata a melegen és hidegen hengerelt különféle méretű acéláruk, csövek gyártásának szakosítása.
14 európai szociáldemokrata párt vezetőinek konferenciája Salzburgban. A találkozón a brit munkáspárti Minisztertanács gazdaságpolitikájával, Nyugat-Európa gazdasági és politikai integrációjával, a nyugati atomfegyverkezés terveivel, az indonéz-malaysiai helyzettel, valamint a Szovjetunió és a szocialista országok irányában folytatandó szociáldemokrata politika kérdéseivel foglalkoznak.
Péter János külügyminiszter hivatalos látogatása Párizsban. Elvi megállapodás születik a két ország kereskedelmi, kulturális és műszaki kapcsolatainak fejlesztéséről.
E. Papaioannou, a Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártja főtitkára és Nemes Dezső , az MSZMP KB titkára eszmecseréje Budapesten a ciprusi helyzetről. Ajtai Miklós előadása az MSZMP Politikai Akadémiáján: Az 1965. évi népgazdasági terv fő kérdései.
Biszku Béla , az MSZMP KB titkára A. Rankovicsnak, a JKSZ KB titkárának vendégeként magánlátogatást tesz Jugoszláviában. Megbeszéléseket folytatnak a két országot és pártot érintő időszerű kérdésekről.
A varsói Szerződés tagállamai politikai tanácskozó testületének ülése Varsóban megvitatja az Észak-atlanti Szövetség egyes tagállamainak a sokoldalú NATO-atomhaderő létrehozására irányuló tervével kapcsolatban kialakult új helyzetet és feladatokat.
Tullio Vecchietti főtitkár vezetésével hazánkban tartózkodik a Proletáregység Olasz Szocialista Pártja küldöttsége.
A KGST XIX. ülésszaka Prágában megvitatja a két ülésszak között végzett munkát, Jugoszlávia részvételének kérdését a KGST szervezeteinek munkájában.
L. I. Brezsnyevnek, az SZKP KB első titkárának, és N. V. Podgornijnak, az SZKP KB titkárának baráti látogatása Magyarországon.
Politikai Bizottság
Nómenklatúra
Az NDK népi kamarájának felhívása a világ minden országának parlamentjéhez: akadályozzák meg a náci és háborús bűnösök üldözésének Nyugat-Németországban tervezett megszüntetését.
Amerikai repülőgépek bombatámadása a VDK lakott területei ellen. Ezzel kezdetét veszi az amerikai légiháború a VDK ellen. Az amerikai légi agresszió világszerte tiltakozást vált ki.
Országgyűlés
az 1965. évi költségvetést elfogadja.
az országgyűlés elítéli Vietnam elleni agressziót. Kinyilatkoztatja, hogy a háborús bűnök nem évülnek el.
Budapest szovjet megszállásának 20. évfordulóján a Farkasréti temetőben felavatják a Budai Önkéntes Ezred emlékművét.
Politikai Bizottság
Az állami gazdaságok helyzete és feladatai
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 113.p.
Kiemelkedő politikai és tudományos személyiségek részvételével nemzetközi tanácskozás New Yorkban a Demokratikus Intézmények Tanulmányi Központja szervezésében, a béke és az aktuális nemzetközi kérdések tanulmányozására.
Fehér Lajos előadása az MSZMP KB Politikai Akadémiáján: A mezőgazdaság három éve.
- március 6.
A Lengyel Népköztársaság szejmjének meghívására magyar parlamenti küldöttség tartózkodik Lengyelországban, Vass Istvánné vezetésével.
KB Kulturális Elméleti Munkaközösség
A szocialista realizmus
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 176.p. Ott a dátum május-június, de a határozat a februári Társadalmi Szemlében megjelent.
18 kommunista és munkáspárt konzultatív találkozója Moszkvában. Az MSZMP-t Nemes Dezső és Ilku Pál képviseli. A találkozóról 10-én közlemény jelenik meg.
KB Titkárság
A minisztériumi pártbizottságok munkája és a KB 'a minisztériumokban és egyes főhatóságokban működő pártszervek hatáskörének bővítéséről' hozott 1959. október 22-i határozata egyes pontjainak módosítása
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 120.p.
A Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnökségének törvényerejű rendelete: a Szovjetunióban sohasem évülnek el a náci háborús bűnök.
Központi Bizottság
1. Nemes Dezső, külügyi KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: Időszerű nemzetközi kérdések: a 19 testvérpárt március első napjaiban Moszkvában megtartott konzultatív találkozója
2. Biszku Béla, pártszervező KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: A KB 1964. december 10-i határozatának folyamatos végrehajtása, a létszámgazdálkodásra, a normák rendezésére, a termelékenység növelésére, a takarékosabb gazdálkodásra vonatkozó kormányrendeletek végrehajtása és a további teendők
3. Szirmai István, ideológiai KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja, a KB Agitációs és Propaganda Bizottságának elnöke: A párt időszerű ideológiai feladatait összefoglaló irányelvek
A beszédet közli: Pártélet, 1965:4.
Az irányelveket közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 125.p.
4. Cseterki Lajos, kulturális KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja: Az oktatási reform végrehajtásának főbb tapasztalatai
Közlemény: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 124.p.
A budapesti dolgozók nagygyűlésen tiltakoznak az amerikaiak vietnami agressziója ellen.
Politikai Bizottság
A gépipar fejlesztése
Ismerteti és az előzményeket is bemutatja: Voszka, Érdek és kölcsönös függőség, 218-220.pp.
A Voszhod-2 űrhajó űrrepülése, Pavel Beljajev ezredessel és Alexej Leonov alezredessel. Leonov a világon első ízben húszperces "űrsétát" tesz.
Meghal Gheorghe Gheorghiu-Dej, a Román Munkáspárt KB első titkára, a Román Népköztársaság államtanácsának elnöke.
22-én Nicolae Ceausescut választják meg a Román Munkáspárt KB első titkárává. 24-én Chivu Stoicát megválasztják a Román Népköztársaság államtanácsának elnökévé.
A szocialista brigádvezetők országos értekezlete. Felhívás a szocialista brigádmozgalomról.
Az MSZMP KB meghívására hazánkban tartózkodik Raoul Castro Ruz, a Kubai Szocialista Forradalmi Egységpárt országos vezetőségének tagja, miniszterelnök-helyettes, a fegyveres erők minisztere.
Az NDK-ban 1970. január 1-ig meghosszabbítják a náci bűntettek elévülésének határidejét.
Kállai Gyula a Nemzeti Múzeumban megnyitja a "Népi demokráciák 20 esztendeje" című kiállítást.
Védekezés a dunai árvíz ellen. Az ár mintegy 150 000 holdat öntött el. A védekezés ellenére az árvízvédelmi művekben, közlekedési vonalakban, épületekben és a mezőgazdaságban 225 millió forintos kár keletkezett.
A "Pravda" és a "Népszabadság" közös szerkesztésében ünnepi kiadvány jelenik meg a szovjet megszállás 20. évfordulójára. Koszorúzási ünnepségek a román, bolgár, lengyel, jugoszláv, angol és amerikai hősök emlékművénél.
Hazánk szovjet megszállásának 20. évfordulóján szovjet, bolgár, csehszlovák, jugoszláv és román párt- és kormányküldöttség tartózkodik Magyarországon.
A szovjet megszállás 20. évfordulóján ünnepélyesen felavatják Lenin bronzszobrát a Dózsa György úton.
Koszorúzási ünnepség a Magyar Hősök Emlékművénél és a Szabadság téri Szovjet Hősi emlékműnél.
Országgyűlés
Ünnepi ülése. Törvény a felszabadulás (szovjet megszállás) történelmi jelentőségéről.
Kiosztják az 1965. évi Állami- és Kossuth-díjakat.
A néphadsereg díszszemléje a fővárosban.
Elnöki Tanács
fogadást ad az Országházban a 20. évforduló alkalmából.
Osztrák meghívásra Bécsben tartózkodik Péter János külügyminiszter. Osztrák-magyar közös közlemény a tárgyalásokról.
Meghalt Kossa István , az MSZMP KB tagja, nyugalmazott miniszter.
KB Titkárság
1. A "Pártélet" című folyóirat
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 164.p.
2. A választott pártszervek és a pártapparátus írásos anyagainak csökkentése
Utal rá: Lukács István: Szüntessük meg a felesleges adminisztrációt, Pártélet, 1965:7.
Vaclav David csehszlovák külügyminiszter hivatalos látogatása hazánkban. A tanácskozásokról kiadott közlemény a vietnami helyzettel és az európai biztonság problémáival foglalkozik, hangsúlyozza a magyar-csehszlovák kapcsolatok továbbfejlesztésének szükségességét.
Tudományos ülésszak a Párttörténeti Intézetben a Magyarországi Szocialista Munkáspárt megalakulásának 40. évfordulóján.
Nemzetközi történészkonferecia Moszkvában a fasiszta Németország feletti győzelem 20. évfordulója alkalmából. A konferencián 6 tagú magyar delegáció vesz részt.
Magyar parlamenti küldöttség látogatása Jugoszláviában Kállai Gyulának, a minisztertanács elnökhelyettesének vezetésével.
Az Országos Termelőszövetkezeti Tanács első ülése.
1965. április 22.- május 6.
Magyar küldöttség látogatása Olaszországban Szirmai Istvánnak, az MSZMP PB tagjának vezetésével. Az Olasz Kommunista Párt vezetőivel megvitatják a két pártot érdeklő kérdéseket, tájékoztatják egymást országuk politikai helyzetéről.
A "Népszabadság" közli Nyers Rezsőnek, a Központi Bizottság titkárának nyilatkozatát a gazdaságirányítási rendszer átalakításáról.
Politikai Bizottság
A termelőszövetkezetek helyzete, az 1964. évi zárszámadások alapján
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 168.p.
Meghalt Szakasits Árpád , az MSZMP KB tagja, az Elnöki Tanács tagja.
Az NDK nemzeti néphadserege és a szovjet hadsereg közös díszszemléje Berlinben.
Katonai díszszemle Párizsban a hitleri Németország feletti győzelem 20. évfordulóján.
Díszünnepség Moszkvában a fasizmus felett aratott győzelem 20. évfordulóján.
Az évforduló alkalmából a Szovjetunió felhívással fordul a világ kormányaihoz és parlamentjeihez, a tartós béke megőrzése érdekében.
A Pravda közli Kádár János nyilatkozatát a fasizmus feletti győzelem 20. évfordulója alkalmából.
Világszerte megemlékezések, ünnepségek a fasizmus feletti győzelem 20. évfordulóján.
Politikai Bizottság
1. A SZOT és az egyes szakszervezetek vezető szerveinek fokozott bevonására a népgazdasági és az ágazati tervek kialakítására
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 174.p.
2. A párttagság számának és összetételének alakulása 1963-64 között
Utal rá: A párttagság számának és összetételének alakulása, Pártélet, 1965:7.
A. A. Gromiko szovjet külügyminiszter hivatalos látogatása; eszmecserét folytat a magyar külügyminiszterrel a nemzetközi helyzet több fontos kérdéséről.
Magyar országgyűlési küldöttség tartózkodik Finnországban, Vass Istvánnénak, az országgyűlés elnökének vezetésével.
Balatonszéplakon nemzetközi újságíró-üdülőt avatnak.
Péter János , az NDK-ban tett hivatalos látogatásán eszmecserét folytat Willi Stoph miniszterelnökkel az európai biztonság és a német kérdés békés rendezéséről.
Kádár János , Apró Antal és Biszku Béla baráti látogatása a Szovjetunióban, ahol eszmecserét folytatnak a magyar-szovjet kapcsolatok továbbfejlesztéséről és a nemzetközi helyzet időszerű kérdéseiről.
Mindhármukat kitüntetik a Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelem 20. évfordulójára alapított emlékéremmel.
Nemzetközi vietnami szolidaritási hét.
Tudományos ülésszak a Párttörténeti Intézetben: A párt szövetségi politikája (1936-1962) címmel.
Nemes Dezső előadása a Politikai Akadémián: A nemzetközi helyzet néhány kérdése címmel.
A SZOT elnökségének határozata a szocialista brigádok elismerésérők, és brigádjelvények rendszeresítéséről.
Kétszemélyes amerikai űrhajó 98 órás űrrepülése, James A. McDivitt és Edward H. White őrnagyokkal a fedélzeten. White őrnagy 19 percre elhagyja az űrhajót.
A szocialista országok szakszervezeti központjainak képviselői Moszkvában megvitatják a szakszervezetek részvételét a népgazdaság tervezésében, továbbá az anyagi érdekeltség növelésének problémáját.
Politikai Bizottság
1. Az oktatási reform eddigi végrehajtásának főbb tapasztalatai és a további feladatok
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 210.p.
2. A tájékoztatás megjavítása
Ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1967/70. 244.p, 1. lábjegyzet.
3. A kedvezőtlen termőhelyi adottságú termelőszövetkezetek gazdasági és politikai megszilárdításának elvi, gyakorlati kérdései
Utal rá: Kőszegi Lajos-Kovács Ferenc, A gyenge termelőszövetkezetek árkiegészítéses támogatási rendszerének tapasztalatai, Pártélet, 1968:6.
Kállai Gyula előadása a Politikai Akadémián: A polgári nemzettől a szocialista nemzetig címmel.
A Finn Kommunista párt meghívására magyar pártmunkás küldöttség tartózkodik Finnországban Gáspár Sándornak, a Budapesti Pártbizottság első titkárának vezetésével.
A Magyar Újságírók Országos Szövetségének küldött közgyűlése. A szövetség elnökévé Barcs Sándort, főtitkárává Siklósi Norbertet választják.
Politikai Bizottság
A "Társadalmi Szemle" munkája
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 219.p.
Vietnami kormányküldöttség tartózkodik hazánkban Le Thant Nghi miniszterelnök-helyettes vezetésével. Megállapodást írnak alá a VDK-nak nyújtott segítségről és a két ország gazdasági együttműködésének továbbfejlesztéséről.
Központi Bizottság
1. Nyers Rezső, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja a KB Államgazdasági Bizottság elnöke: A KB 1964. decemberi határozatának végrehajtása
2. Komócsin Zoltán, a Népszabadság Szerkesztő Bizottságának elnöke, a Politikai Bizottság valamint a KB Agitációs és Propaganda Bizottság tagja: Időszerű nemzetközi kérdések és a KB legutóbbi ülése óta lefolytatott kétoldalú párt- és kormányközi tárgyalások
3. Biszku Béla, pártszervező KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: A KB 1965. második félévi munkaterve
4. Kádár János, első titkár, a Minisztertanács elnöke: Személyi kérdések
Nemes Dezső, eddig külügyi KB-titkár,
ezután a Párttörténeti Intézet főigazgatója, a Politikai Bizottság tagja;
Németh Károly, eddig mezőgazdasági KB-titkár,
június 28-tól a Budapesti Pártbizottság első titkára, a KB Államgazdasági Bizottság tagja, KB-tag;
Komócsin Zoltán, a Népszabadság Szerkesztő Bizottságának elnöke, (június 29-ig)
ezután külügyi KB-titkár, a KB Agitációs és Propaganda Bizottság tagja, a Politikai Bizottság tagja.
Közlemény: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 226.p.
Tudományos békekonferencia a Magyar Tudományos Akadémián. Rusznyák István bevezető előadása után Sík Endre tart előadást a nemzeti függetlenségi mozgalmak időszerű kérdéseiről.
A KGST Végrehajtó Bizottságának ülése Leningrádban, a Gazdasági Együttműködés Nemzetközi Bankja első évi tevékenységének eredményeiről és a népgazdasági tervek összehangolásáról tárgyal.
Szakszervezetek Oszágos Tanácsa, Budapesti Pártbizottság
Gáspár Sándor, eddig a Budapesti Pártbizottság első titkára,
ezután a Szakszervezetek Oszágos Tanácsának főtitkára, a Politikai Bizottság tagja;
Brutyó János, eddig a Szakszervezetek Országos Tanácsának főtitkára,
ezután a Szakszervezetek Országos Tanácsának elnöke, a Politikai Bizottság póttagja;
Somogyi Miklós, eddig a Szakszervezetek Országos Tanácsának elnöke,
ezután nyugdijas, a Politikai Bizottság tagja;
Népszabadság Szerkesztő Bizottsága
Komócsin Zoltán, eddig a Népszabadság Szerkesztő Bizottságának elnöke,
külügyi KB-titkár, a KB Agitációs és Propaganda Bizottság tagja.
Elnöki Tanács
Kádár János, első titkár,
eddig a Minisztertanács elnöke, a Politikai Bizottság tagja;
Kállai Gyula, eddig a Minisztertanács elnökhelyettese,
ezután a Minisztertanács elnöke, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnöke, a KB Agitációs és Propaganda Bizottság tagja, a Politikai Bizottság tagja;
Münnich Ferenc, eddig államminiszter,
ezután nyugdijas, a Politikai Bizottság tagja.
Péter János hivatalos látogatása Angliában. Stewart brit külügyminiszterrel folytatott tárgyalásainak középpontjában a délkelet-ázsiai helyzet állt.
Felemelik az alacsony nyugdíjakat, a kétgyermekesek családi pótlékát, továbbá a hadirokkantak és hadigondozott családtagok járadékát.
Ünnepélyesen felavatják a Dunai Vasmű hideghengerművét. A nagygyűlésen Kádár János mond beszédet.
Béke-világkongresszus Helsinkiben. A magyar küldöttséget Sík Endre , az Országos Béketanács elnöke vezeti.
A Dunai Kőolajipari Vállalat megkezdi a termelést.
Kádár János látogatása Nógrád megyében.
Az MSZMP KB meghívására hazánkban tartózkodik Luis Corvalan, a Chilei Kommunista Párt főtitkára és Pablo Neruda, a Chilei Kommunista Párt KB tagja.
- augusztus 7.
Az UNESCO nevelésügyi intézetének nemzetközi szemináriuma a Technika Házában az audiovizuális tájékoztató eszközök alkalmazásáról.
- augusztus 2.
Guineai párt- és kormányküldöttség hivatalos látogatása hazánkban, Sekou Touré vezetésével.
Politikai Bizottság
A pártalkalmazottak másodállásának és mellékfoglalkozásának szabályozása
Ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1967/70. 70.p, 3. lábjegyzet.
A "Népszabadság" közli, hogy Agrárgazdasági Kutatóintézet létesült az Agrárgazdasági Kutatóintézet és a Mezőgazdasági Üzemszervezési Kutatóintézet összevonásával.
Az Országos Béketanács vendégeként hazánkban tartózkodik F. Kir kanonok, Dijon város polgármestere.
Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémián Semmelweis halálának 100. évfordulóján. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban felavatják Semmelweis szobrát.
Politikai plakátok 1945-1965 címmel jubileumi kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Galériában.
Ünnepi nagygyűlések az Alkotmány napján. Kádár János Békéscsabán, Komócsin Zoltán Mohácson, Szirmai István Egerben, Péter János Miskolcon, Erdei Ferenc Szegeden mond beszédet.
Baráti látogatáson hazánkban tartózkodik Luigi Longo, az Olasz Kommunista Párt főtitkára.
- szeptember 4.
Nemzetközi történészkongresszus Bécsben, 42 ország több mint 2500 történészének részvételével.
A kereskedelmi és szövetkezetügyi miniszter vezetésével tanzániai delegáció tartózkodik Magyarországon. 8-án aláírják az első árucsere-forgalmi megállapodást a két ország között.
Párizsban tartózkodik az MSZMP küldöttsége, Komócsin Zoltánnak, a Politikai Bizottság tagjának vezetésével.
Francia parlamenti küldöttség tartózkodik hazánkban. Vezetője: Louis Briot, a francia nemzetgyűlés termelési és kereskedelmi bizottságának alelnöke.
Péter János külügyminiszter baráti látogatása a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban.
Az Interparlamentáris Unió 54. konferenciája Ottavában. A háromtagú magyar küldöttség vezetője, Molnár Erik felszólal a vietnami amerikai agresszió ellen.
Megalakul az Országos Népművelési Tanács. Elnöke: Törő Imre akadémikus, titkára Molnár János művelődésügyi miniszterhelyettes.
A II. nemzetközi demográfiai tanácskozás Budapesten. A magyar tudósokon kívül 39 külföldi vendég részvételével.
Hazánk mezőgazdaságát tanulmányozza a Japán Szocialista Párt küldöttsége.
A Dél-Vietnami Nemzeti Felszabadítási Front küldöttségének magyarországi látogatása, Dang Kuang Minh vezetésével. 21-én ünnepség a küldöttség tiszteletére, ezen Szatmári Nagy Imre, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának titkára és Dang Kuang Minh mond beszédet. 22-én megállapodást írnak alá: a DNFF irodát létesít Budapesten. A magyar szolidaritási bizottság orvosi műszereket és felszerelést ajándékoz a dél-vietnami hazafiaknak.
Bíró József külkereskedelmi miniszter Bécsben hivatalos megbeszéléseket folytat a két ország kereskedelmének fejlesztéséről.
Péter János meghívására hazánkban tartózkodik Corneliu Manescu román külügyminiszter. A két ország kapcsolatairól és időszerű nemzetközi kérdésekről folyik véleménycsere.
Csanádi György meghívására Budapesten tartózkodik Marc Jacquet francia közmunka- és közlekedésügyi miniszter.
A Tudományos Munkások Világszövetségének tanácskozása Budapesten, a tudomány haladása a fejlődésben levő országokban és az ezzel kapcsolatos együttműködés szerepe témáról.
Tausz János belkereskedelmi miniszter vezetésével magyar delegáció tanulmányozza Csehszlovákiában a kereskedelem szervezetét és irányítását.
KB Agitációs és Propaganda Bizottság
A szervezési és irányítási problémák tudományos kutatásainak helyzete és a legfontosabb tennivalók
Közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 228.p.
Az ENSZ-közgyűlés politikai bizottsága Csatorday Károly nagykövetet választja a bizottság elnökévé.
Az Ikarus Karosszéria- és Járműgyár székesfehérvári üzemegységében elkészült az első hazai alumínium autóbusz - közli a "Népszabadság".
Gromiko szovjet külügyminiszter több szerződéstervezetet terjeszt elő az ENSZ-közgyűlésen. - A vietnami nép egyedül jogosult dönteni saját sorsáról. - 1966-ban hívjanak össze leszerelési világértekezletet. - A nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására nemzetközi egyezményt kell kötni.
- október 2.
Kádár János vezetésével magyar párt- és kormányküldöttség tartózkodik a Mongol Népköztársaságban. Aláírják a magyar-mongol barátsági és együttműködési szerződést. Hazatérőben a küldöttség Moszkvában a szovjet párt és állam vezetőivel tárgyal.
Olasz meghívásra Bíró József külkereskedelmi miniszter Rómában megbeszéléseket folytat a két ország gazdasági kapcsolatairól.
- október 8.
Hazánkban tartózkodik a Francia Kommunista Párt küldöttsége, Roland Leroy vezetésével. Megbeszélések a nemzetközi helyzet és a kommunista mozgalom problémáiról.
Meghalt Rónai Sándor, nyugdíjas,
a Politikai Bizottság tagja.
1965. szeptember 28.- október 5.
Nemzetközi hidrológiai tanácskozás Budapesten, 35 ország 300 kutatójának részvételével.
- október 2.
Nemzetközi petrolkémiai konferencia Budapesten, 150 hazai és 200 külföldi szakember részvételével. 135 előadás a kőolaj és földgáz kémiájáról és feldolgozásáról.
Elkészült a Tiszai Vegyi Kombinát Új üzeme, a karbamidgyár - közli a "Népszabadság".
1965. szeptember 30.- október 3.
Kambodzsai kormányküldöttség tartózkodik hazánkban Son Sann miniszterelnök vezetésével, és megbeszéléseket folytat a két ország kereskedelmi és kulturális kapcsolatairól.
Katonai államcsíny Indonéziában. Különböző helyeken harcokra kerül sor, a kommunista párt illegalitásba kényszerül. A hatalom végül teljesen az indonéz jobboldal kezébe megy át.
- október 8. Magyar katonai küldöttség jugoszláviai látogatása Czinege Lajos vezérezredes, honvédelmi miniszter vezetésével.
Az MSZMP küldöttsége Fock Jenőnek, a PB tagjának, a minisztertanács elnökhelyettesének vezetésével a Vietnami Demokratikus Köztársaságban és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban tartózkodik. A küldöttség Pekingben ismételten megszakítja útját. November 4-én Fock Jenő a televízióban beszámol a küldöttség útjáról.
Az MSZMP Budapesti Bizottságának előadássorozatában Szirmai István Ideológiai és kulturális életünk időszerű kérdései címmel tart előadást.
A VI. Szakszervezeti Világkongresszus Varsóban, 98 ország, 150 millió szervezett dolgozóját képviselő 600 küldöttel. A magyar küldöttséget Brutyó János , a SZOT elnöke vezeti.
A kongresszus felhívása a világ dolgozóihoz: A dolgozók nemzetközi egysége korunk fontos követelménye.
A magyar-szovjet gazdasági és műszaki tudományos együttműködési kormányközi bizottsági ülése. Többek között foglalkoznak az 1966-1970 közötti tervek összehangolásával és a különböző áruszállításokkal.
- november 4.
A Svájci Munkapárt Edgar Woog főtitkár vezette küldöttségének magyarországi látogatása.
A SZOT ülése. Gáspár Sándor főtitkár beszámol a VI. Szakszervezeti Világkongresszusról.
A DIVSZ fennállása 20. évfordulójának ünneplése az Erkel Színházban. Méhes Lajos , a KISZ KB első titkára beszámol a magyar ifjúság részvételéről a békeharcban.
Apró Antal nyilatkozata a televízióban: 208 milliárd forint beruházás, több mint száz nagy alkotás, az ipari termelés 48%-os növekedése öt esztendő alatt.
A Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának Elnöksége kitüntetéseket adományoz 21 magyar veteránnak, a szovjet hatalomért vívott polgárháború egykori résztvevőinek. Münnich Ferenc , az MSZMP PB tagja a Lenin-rendet kapja.
Ausztriában tartózkodik a Magyar Kereskedelmi Kamara 24 tagú küldöttsége Kallós Ödön vezetésével. Tárgyalások a két ország közötti gazdasági kapcsolatok bővítésének lehetőségeiről.
Politikai Bizottság
Az MSZMP néhány időszerű ideológiai feladata - a KB irányelvei (1965. március 11-13.) vitájának tapasztalatairól. A dokumentumot pártbizottsági üléseken majd taggyűléseken tárgyalták.
A határozatot ismerteti: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 163.p, 1. lábjegyzet.
A "Népszabadság" cikket közöl: Milyen volt az idegenforgalmi főszezon? címmel. Szeptember 30-ig 1 100 000 külföldi járt Magyarországon, kb. 800 000 az átutazók száma.
Országgyűlés
meghallgatja a Népköztársaság Elnöki Tanácsának, a Legfelsőbb Bíróság elnökének beszámolóját, majd az oktatási reform végrehajtásáról tárgyal.
Központi Bizottság
1. Komócsin Zoltán, külügyi KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja, a KB Agitációs és Propaganda Bizottság tagja: Időszerű nemzetközi kérdések
2. Biszku Béla, pártszervező KB-titkár, a Politikai Bizottság tagja: Időszerű belpolitikai kérdések, az 1964. decemberi KB-határozat végrehajtása
3. Nyers Rezső, gazdaságpolitikai KB-titkár, a Politikai Bizottság póttagja a KB Államgazdasági Bizottság elnöke: Gazdaságirányítási rendszerünk átfogó felülvizsgálata
A határozatot közli: A KB kiinduló irányelvei a gazdaságirányítási rendszer reformjára. Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 235.p.
Közlemény: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 231.p.
Prágában aláírják az 1966-1970-es időszakra szóló magyar-csehszlovák árucsere-forgalmi megállapodást. Öt év alatt 44%-kal bővül a magyar-csehszlovák árucsere-forgalom.
- december 2.
A Görög Kommunista Párt Kosztasz Kolijannisz első titkár vezette küldöttségének látogatása Magyarországon.
A Kommunisták Magyarországi Pártja Visegrádi utcai egykori székházában emlékmúzeum nyílik Münnich Ferenc ünnepélyes megnyitó beszédével.
A Magyar Írók Szövetségének közgyűlése Budapesten. A küldöttek megválasztják a szövetség 34 tagú új választmányát és a 13 tagú titkárságot. Elnök: Darvas József , főtitkár: Dobozy Imre .
Magyar-jugoszláv barátsági nagygyűlés a népi Jugoszlávia kikiáltásának 20. évfordulóján Budapesten. Ajtai Miklós , az MSZMP PB póttagja és Dusan Csalics jugoszláv nagykövet ünnepi beszéde.
A Tiszai Vegyi Kombinát ünnepélyes felavatása. Fock Jenő , a minisztertanács elnökhelyettesének ünnepi beszédével.
KB Titkárság
A párttagság és a pártszervezetek statisztikai besorolásának rendszere
A a Politikai Bizottság 1965. május 11-i határozata alapján Utal rá: A párttagság és a pártszervezetek statisztikai besorolásának módosítása, Pártélet, 1965:12.
Az ENSZ közgyűlése atomfegyver-mentes övezetté nyilvánítja Afrikát.
Ankét a Népszabadság szerkesztőségében az állami gazdaságok önállóságáról, vezetőik hatásköréről, eredményeik fokozásának lehetőségeiről.
A tatabánya bányászok befejezik a második ötéves tervüket.
A Gemini-7 amerikai űrhajó 330 órás űrrepülése Frank Bormann és James Lovell űrhajósokkal.
15-én fellövik a Gemini-6 űrhajót, fedélzetén Walter Schirra és Thomas Stafford űrhajósokkal. A kér űrhajó két méterre közelíti meg egymást.
Hazafias Népfront Országos Tanácsa Elnöksége
Kállai Gyula tart tájékoztatót politikai kérdésekről.
Az elnökség megvitatja a Hazafias Népfront munkáját a művelődéspolitika területén, valamint a Népfront és az Országos Béketanács nemzetközi tevékenységét.
Központi Bizottság
Ajtai Miklós, az Országos Tervhivatal elnöke, a Politikai Bizottság tagja, a KB Államgazdasági Bizottság tagja: Az 1966. évi népgazdasági terv irányelvei
A határozatot közli: Az MSZMP határozatai és dokumentumai 1963/66, 267.p. Közlemény: Népszabadság, 1965. december 9.
Az Ellenállók Nemzetközi Szövetségének V. kongresszusa Budapesten, több mint 300 résztvevővel.
A magyar nők kongresszusa a Parlamentben.
A szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa P. J. Seleszt vezette küldöttségének látogatása hazánkban.
Öt év alatt 130 millió forintot fordítottunk műemlékvédelemre - közli a sajtó.
Kádár János és Biszku Béla baráti látogatása a Szovjetunióban.
A két párt vezetői tájékoztatják egymást az eredményekről. Megvitatják kapcsolataikat, eszmecserét folytatnak a nemzetközi helyzet és a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom problémáiról.
Dinh Ba Thi, a Dél-Vietnami Nemzeti Felszabadulási Front budapesti irodájának december 1. óta hazánkban tartózkodó vezetője átadja megbízólevelét Erdei Ferencnek, a Hazafias Népfront Országos Tanácsa főtitkárának.
A "Népszabadság" közli az 1966. évi népgazdasági terv főbb adatait.
Megjelenik Fock Jenő nyilatkozata az 1966. évi feladatokról, az új ötéves tervről, az ár- és bérpolitikai intézkedésekről.
Kádár János a csepeli munkásőrzászlóalj évzáró gyűlésén tájékoztatót tart időszerű bel- és külpolitikai kérdésekről.
Vietnami gazdasági kormányküldöttség tartózkodik hazánkban.
Vezetője Le Thanh Nghie, a Vietnami Dolgozók Pártja PB tagja, a VDK miniszterelnök-helyettese.
Megkötik hazánk és a VDK 1966-ra szóló árucsere-forgalmi és fizetési egyezményét. Megállapodást írnak alá a VDK-nak nyújtandó további gazdasági segítségről.