MSZMP Központi Bizottság
1. Grósz Károly, főtitkár: A soronkövetkező kongresszus összehívása és előkészítésének rendje
Határozatok: A párt helyzete és politikai törekvései Közli: Népszabadság, 1989. június 26 A kongresszus összehívása és előkészítésének rendje Lásd ugyanott.
2. Személyi kérdések
A Politikai Bizottság megszűnt
A szűkebb vezetésből kimaradt:
Hámori Csaba, a Pest megyei Pártbizottság első titkára,
a KB Társadalompolitikai Bizottság tagja, ezután a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Iványi Pál, gazdaságpolitikai KB-titkár,
a KB Gazdaság- és Szociálpolitikai Bizottság valamint a KB Közgazdasági Munkaközösség elnöke, ezután a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Jassó Mihály, a Budapesti Pártbizottság első titkára,
ezután a Politikai Intéző Bizottság tagja,
Tatai Ilona, a Taurus Gumiipari Vállalat vezérigazgatója,
ezután a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Vastagh Pál, a Csongrád megyei Pártbizottság első titkára,
ezután a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Az ekkor felállított Elnökség tagjai:
Grósz Károly, főtitkár,
a KB Nemzetközi, Jogi és Közigazgatáspolitikai Bizottság elnöke, a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Németh Miklós, a Minisztertanács elnöke,
a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Nyers Rezső, államminiszter,
a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Pozsgay Imre, államminiszter,
a Politikai Intéző Bizottság tagja;
KB Titkárság
Kimaradt:
Berecz János, ideológiai KB-titkár,
KB-tag;
Bekerült:
Barabás János, ideológiai KB-titkár,
a Politikai Intéző Bizottság tagja;
Kovács Jenő, pártszervező KB-titkár,
a Politikai Intéző Bizottság tagja, ezután a KB Pártpolitikai Bizottság elnöke;
Közlemény: Népszabadság, 1989. június 26. Lásd még Nyers Rezső interjúját ugyanott és az Elnökség tagjainak közös interjúját a Magyar Hírlap aznapi számában
Kiss Sándor, a Heves Megyei Pártbizottság első titkára
(Kőhidi Imre interjúja Mai Nap, 1989. június 27.):
"Az MSZMP több okból hosszú ideje feszültségekkel terhelt. Ezek a pártszakadás közvetlen veszélyéig juttatták: felborult az elemi szervezeti fegyelem, tisztázatlan tisztázatlan elvi kérdéseket vonszolunk megválaszolaztlanul, a tagság véleményének ismerete nélkül. Ez nemcsak a KB-ülésen, de ott is nyilvánvalóan jelent meg, a személyi okokkal együtt. Ráadásul a konfliktusok, a viták sok esetben már mnemcsak a KB-n kívül, de országhatainkon túl is kezdődtek. Ez felveti annak a felelősségét, hogy a testület is alkalmatlan, és a személyek is megróhatók. Az áprilisban megerősített Politikai Bizottság és a főtitkár a KB döntése ellenére sem változott érdemben. Ezért hangozhattak el olyan javaslatok amelyek személyek cseréjével kívánták a megoldást.
Az én javaslatom ezzel szemben az volt, hogy a főtitkárt is, és a Politikai Bizottságot is fel kell menteni a történtek miatt -és e javaslatomat elsősorban a párttagság hangulatának, véleményének közvetítéseként tettem- és személyek közötti döntés helyett az áramlatok összefogását kell megoldani. fgy vélekedtem, hogy az elnök és egy intéző bizottság képes az egységes cselekvés érdekében integrálni a pártban természetesnek vehető irányzatokat. Ezt a javaslatomat fejlesztette az elfogadottra a testület.
Noha nem vagyok választott tagja a KB-nak, mint állandó meghívott jogom volt e javaslatot megtenni. Annál is inkább, mert egy 'Grósz helyett Pozsgay ' vagy más hasonló döntés nem feloldja az ellentéteket, hanem másfajta konfliktusokat teremthet."
Reform, 1989. július 14, Ki kapta a legtöbb szavazatot? A cikket (L) szignóval jegyezték
"Grósz lemondása hárman is tettek javaslatot. Név szerint: Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke, Nagy Imre, a DEMISZ elnöke, és... (a harmadikat lapzártáig nem sikerült kideríteni -a szerk). Hírforrások szerint talán ezért nem választották be Szűrös Mátyást a Politikai Intéző Bizottságba. Ugyanakkor viszont beválasztották Csáki Csabát, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyeteme rektorát, Berend T. Ivánt, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét, ám ők ezt a funkciót -szerteágazó tevékenységükre hivatkozva- visszautasították.
Ha lehet hinni a kiszivárgott információknak, Grósz egyáltalán nem 'bukott ember', sőt, ő végzett második helyen. A legtöbb szavazatot -100%-ot-, Nyers Rezső kapta. Grósz kettővel előzte meg Pozsgayt . Németh Miklós valószínűleg csak azért lett a negyedik, mert sokan nem vették jó néven, hogy kormányfőként MSZMP elnökségi kvartett-tag is legyen, ezért kevesebben voksoltak rá. Azt is rebesgetik, hogy Nyers Rezső a pártelnöki tisztet csak úgy vállalta, ha Grósz Károly marad a párt főtitkári tisztében."
fegyelmi vizsgálatot indítottak Tabajdi Csaba, a Központi Bizottság külügyi osztályvezető-helyettese ellen, mert a La Stampa nevű olasz lapban megjelent nyilatkozata szerint hazánkat igazi veszély délkeleti irányból fenyegeti; a L`Unita pedig azt közölte, hogy Tabajdi Csaba szerint az MSZMP főtitkárának már nincs kellő hitele, helyébe reformista politikust kellene választani.
Egyelőre arra várnak, hogy az osztályvezető-helyettes hazaérkezzen szabadságáról és megkezdődhessen ügyének a vizsgálata.
Jelképesen elfoglalták a szovjet katonai egység távozásával megüresedett szombathelyi laktanyát a fiatalok. A demonstrációt a Fiatal Demokraták Szövetsége két csoportja szervezte.
A gabonabizottság és a kormány vitájának második fordulójára reggel került sor. Ezúttal a gabonabizottság követelésére már Medgyessy Péter miniszterelnök-helyettes, Hütter Csaba mezőgazdasági miniszter és Vissy Ferenc, az Országos Árhivatal elnöke ült a tárgyalóasztalnál.
A mezőgazdasági termelőket Szabó István , a TOT elnöke, Lehoczky Mihály, az országos tanács főtitkárhelyettese és Szegő László, a Szolnok megyei TESZÖV és a gabonabizottság elnöke képviselte.