2023. november 27.

Fekete Rajmund a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója a Hit Rádió Háttérben című műsorában elmondta, a Dallasban meggyilkolt elnök népszerűségvesztése miatt utazott a texasi városba. Az egész nemzetet megrázó gyilkossággal egy magányos elkövetőt vádoltak, ám az amerikai társadalom több mint fele ma sem hisz ebben az elméletben. Emlékeztetett, a Kennedy név ma is jól cseng, nem véletlen, hogy JFK unokaöccse is elnöki babérokra tör a tengerentúlon.

 

Az intézetigazgató felhívta a figyelmet, hogy az egész Kennedy-család aktívan részt vett az amerikai politikai és társadalmi életben, a szülők komoly közéleti szerepet szántak gyermekeiknek. Köztük John F. Kennedynek is, aki nagyon komoly egészségügyi gondokkal küzdött kisgyermek korában, és amelyek testi jeleit csak jóval halála után ismerhette meg az amerikai társadalom. Az 1960-ban elnökké választott JFK azért utazott Dallasba, hogy az 58 százalékra zuhant népszerűségét feljebb tornássza, anyagi támogatást szerezzen közelgő kampányához, illetve megakadályozza a texasi demokrata párt kettészakadását.  Mindezek ellenére reális esélye volt egy újabb elnöki ciklus megkezdésére – fogalmazott Fekete Rajmund.

Elmondta továbbá, hogy az USA déli államaiban a polgárjogi törvény benyújtása miatt az elnök nem volt kifejezetten népszerű, annak ellenére, hogy külpolitikai ügyekben remekül vizsgázott: jól kommunikálta a kubai rakétaválság következményeit, minden eszközzel igyekezett elkerülni egy katonai konfliktust Moszkvával, és elérte, hogy az amerikai gazdaságot konjunktúra jellemezze. 

Tanácsadói intelmei ellenére a first ladyvel, Jackie Kennedyvel Dallasba repült, ahol az elnöki limuzin tetejét leszereltette, és úgy ment végig a városon. Mivel azt szerette volna, hogy az emberek közelebbről láthassák, lassan haladt végig a konvoj Dallason, így könnyű célpontjává vált Lee Harvey Oswaldnak, az esetet kivizsgáló Warren-bizottság szerinti elkövetőnek. A kommunista Oswald egykoron a Szovjetunióban élt, orosz felesége volt, és korábban is kísérelt már meg merényletet. Az elnöki menetre három lövést leadó Oswald második tölténye ölte meg Kennedyt. JFK özvegye véres ruhájában állt Johnson mellett, amikor a politikus letette az elnöki esküt az Air Force One fedélzetén. Mindezek ellenére a mai napig számos elmélet létezik az egykori elnök halálát, gyilkosát, gyilkosait illetően: az FBI, a CIA, a kubaiak, a kommunisták, de még a maffia is szóba került lehetséges elkövetőként, felbújtóként – mutatott rá Fekete Rajmund.

Az intézetigazgató közölte továbbá, hogy az elnök és felesége „erős tandemet alkottak”, Jackie volt az, aki férje erőszakos halálát követően megteremtette, majd ápolta férje kultuszát, és szintén ő ragaszkodott ahhoz, hogy a nemzet nagyjainak nyughelyén, az Arlingtoni Nemzeti Temetőben helyezzék örök nyugalomra John Fitzgerald Kennedyt. Jackie személyéhez fűződik a Kennedy életéről szóló mozaikdarabkák összeillesztése, megteremtve ezzel a „Kennedy big picture-t”.

Fekete Rajmund felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy ma sem jelenthető ki száz százalékosan, hogy Oswald gyilkolta meg Kennedyt, a vizsgálóbizottságnak nagyon jól jött az, hogy szovjet szálat nem találtak az ügyben, így azt gyorsan le is zárták. Amennyiben ugyanis bebizonyosodott volna, hogy Moszkvának köze van az ügyhöz, az akár a harmadik világháború kitöréséhez is vezethetett volna. Emlékeztetett, a Gallup – a merénylet hatvanadik évfordulója kapcsán készített – felmérése szerint az amerikaiak 65 százaléka nem hisz a magányos merénylő teóriájában, mást gondol az esetről.

Fekete Rajmund Kennedy személyével, és még mindig élő kultuszával kapcsolatban rámutatott, a meggyilkolt elnök hitet és reményt adott az amerikaiaknak, elérhető víziót vázolt fel a társadalom számára, ráadásul kiválóan használta a sajtó kínálta lehetőségeket, így egy olyan erős, sikeres államférfit láthatott maga előtt az amerikai nemzet, aki megvalósította az amerikai álmot.

Az intézetigazgató közölte továbbá, hogy ma is jól „eladható márkanév” a Kennedy: cikkek, könyvek, filmek készülnek vele kapcsolatban, ráadásul a meggyilkolt politikus unokaöccse, Robert Kennedy Jr. is elnöki babérokra tör. A környezetvédelmi ügyvéd határozottan migráció-és háborúellenes, ami vonzó alternatíva lehet a választóknak.

Az Év Honlapja Minőségi díj 2023Az Év Honlapja Különdíj 2023