Alan Milward könyvére alapozva beszélgettek a nemzetállamok jelentőségéről és az európai integrációról a meghívott szakemberek az MCC tusványosi helyszínén, a Mátyás király udvarban csütörtökön, július 25-én. Az Európa megmenti a nemzetállamot című könyv magyar fordítása nemrég jelent meg az Osiris Kiadó és az MCC Press közös kiadásában.
Az eredetileg 1992-ben megjelent kötet alapgondolatait Fekete Rajmund történész, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetője és Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa elemezte Gát Ákos Bence, az MCC brüsszeli központjának európai uniós ügyekért felelős vezetőjének moderálásával. Alan Milward a 20. század második felének jelentős gazdaságtörténésze volt, a kötetében szereplő gondolatokat pedig érdekes mai szemszögből vizsgálni, az elmúlt harminc év eseményeinek tudatában.
A beszélgetésen Tárnok Balázs kijelentette: „Nemzetek nélkül nincs Európai Unió, és nehezen elképzelhető egy európai identitás a nemzetek identitása nélkül.” A szakember szerint az európai integráció előmozdítása közben nem szabad elfelejteni, hogy minden állam a saját érdekeit helyezi előtérbe, és ezt 27 tag esetében nehéz összehangolni. Hozzátette: ma a nemzeti identitást sokszor jelentéktelennek látják, de nagyon is fontos. „Ahol csak szabadság van, de nincs elköteleződés a nemzet iránt, kiüresedik a fogalom. Ahol nincs szabadság, csak nemzet, autokrata modell alakul ki. Tehát van egy egészséges egyensúly a kettő között. A nemzet erejét a nemzeti identitás iránti elköteleződésben látom, az identitás pedig egy esszenciája az Európai Unió működésének” – fejtette ki Tárnok Balázs.
Fekete Rajmund történészszemmel elemezte a kérdést. Elmondta, a modern magyar nemzettudat 19. századbeli megalakulásakor a szuverenitás egyet jelentett a szabadságérzettel. Akkor is voltak olyan hangok, amelyek elavultnak tartották a nemzet fogalmát, a kommunizmus évei alatt pedig egyenesen felszámolni akarták a nemzet iránti ragaszkodást, de a hazaszeretetnek és szabadságeszmének óriási szerepe volt a nemzet megtartásában.
A nemzettudatunk a szabadságvágyból fakad, ami az ’56-os forradalomkor is megjelent – hangsúlyozta a történész.
Szilvay Gergely úgy véli, szükségszerűen nincs ellentét a nemzetek érdekei és az EU integrációs törekvései között, csak ha mesterségesen létrehozzák azt. Alan Milward úgy látta, az uniós szinten született döntések a különböző tagállamok nemzeti érdekeit szolgálják, és a második világháború utáni válságban az Európai Közösségek teremtette meg a keretet a túlélésre. Ma viszont nehezebb a helyzet a tagállamok megnövekedett száma és az új kihívások miatt. Gát Ákos Bence szerint nem is a föderalizmus, hanem inkább a centralizáció a legjobb szó az európai integrációs törekvésekre. „Az európai integráció irányát jelentősen befolyásolta az aktuális geopolitikai környezet, és a jövőben is fogja” – mondta el Tárnok Balázs, majd hozzátette: „Mi nem tudjuk megítélni, hogy mi más országnak a nemzeti érdeke. Ha magunknak megkövetelünk egy tiszteletet, fontos más tagállamok vonatkozásában is elfogadni, hogy máshogy látják a kérdéseket, és más megoldásokat szorgalmaznak.”
Gát Ákos Bence rámutatott: Alan Milward könyvének publikálása jó példája az MCC Press törekvéseinek, hogy a külföldi nagy gondolkodók ideái elérhetőek legyenek magyar nyelven is, ami hasznos diskurzusok elindítójává válhat.
Forrás: MCC