Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója a TV2 Mokka című műsorában elmondta, az intézet gimnazisták számára kiírt pályázatának pont az a célja, hogy a fiatalok is megismerjék a kommunizmus valódi arcát, megértsék, miért fontos az, hogy ne kövesse el az emberiség azokat a hibákat, amelyek miatt létrejött a torz eszme.
A pályázat a múzeum rendhagyó – kortárs – kiállításának nevét viseli: Nagy bűntetthez nagy eszme kell. A tárlaton Sam Havadtoy pop-art alkotásai láthatók, amelyek görbe tükröt tartanak a kommunista eszme elé, és élcelődve figurázzák ki az olyan diktátorokat, mint Sztálin.
Az intézetvezető emlékeztetett, a Terror Háza Múzeumnak mindig is kiemelt küldetése volt, hogy azok a fiatalok, akik nem éltek a kommunizmusban, minél jobban megismerjék a rendszer valódi arcát: múzeumpedagógia, tárlatvezetés, és rendhagyó történelemórák álltak és állnak a diákok rendelkezésére. A februári emléknaphoz köthető események során több mint 1 500 diák látogatta meg az intézményt, és érthette meg – többek között azt –, hogy számos olyan modern eszköz, alkalmazás miatt, amelyeket ma használhat, börtönbe is kerülhetett volna a diktatúra éveiben.
Egy közelmúltbéli felmérés kapcsán Fekete Rajmund rámutatott, míg idehaza a válaszadók 76 százaléka elítéli, hogy egy kommunista személynek szobrot állítsanak, addig Európa nyugati részében a kommunizmus gyakorlatilag legitim eszmének számít.
A pályázatok kapcsán kiemelte: a középiskolások 30 és 60 másodperc közötti hosszúságú videók készítésével tudnak nevezni április 8-ig, ám ezek tartalma nincs megkötve. Lehet családi történet, lehet egy antikommunista hős életrajza, de lehet egy ismert tettesé is, hiszen őket is – ahogy a Terror Háza Múzeum ezt korábban már megtette – nevükön kell nevezni – zárta gondolatait Fekete Rajmund.
A beszélgetés ide kattintva nézhető vissza.