2024. május 15.

Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója az M5 Ez itt a kérdés című műsorában elmondta, az Orbán kontra Soros egy rendkívül izgalmas, politikai regény. Meglátása szerint Orbán Viktornak sikerült elérnie, hogy a milliárdos „kijöjjön a fényre”, és megmutassa arcát a világnak. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint a magyar származású milliárdos korunk Richelieu bíborosa, aki kicsit sem „jótékony nagybácsi”, hanem az átlagemberek jövőjének bitorlója. A könyv szerzője, G. Fodor Gábor szerint Soros egy hideg, számító figura, aki 1990 után a Fidesz ellensége lett. Giró-Szász András politikai elemző szerint Soros György azt hirdeti: ha nem állsz mellém, rosszabb életed lesz, míg a magyar kormányfő azokat a magyarokat is képviseli, akik nem az ő szavazói – nekik is jobb jövőt ígér.

Fekete Rajmund szerint izgalmas, korszakokon átívelő politikai regény G. Fodor Gábor Orbán kontra Soros című műve, amelyben mindkét szereplő megkapja a kellő tiszteletet. Az intézetigazgató elmondta, a magyar származású amerikai milliárdos évtizedek óta „megbújt a sötétben”, tulajdonképpen Orbán Viktor 2015-ben meghirdetett hatpontos terve miatt „lépett elő a fényre.” Istennek hála, Soros Györgynek és szervezeteinek nem sikerült az itthoni – hagyományos – kereteket és a konzervatív értékeket megtörnie, ez pedig azért alakult így, mert a magyar miniszterelnök roppant erős, határozott, magabiztos politikus – hívta fel a figyelmet az intézetigazgató.

Fekete Rajmund Orbán Viktor személye kapcsán elmondta: a közelmúltbéli albániai látogatása során azt tapasztalta, hogy pártpolitikai hozzáállástól függetlenül mindenki elismerően szólt a magyar miniszterelnökről és az általa képviselt karakán politikáról, amellyel nemzetét szolgálja. Népszerűbb Albániában, mint Puskás Öcsi – tette hozzá.

Az intézetigazgató közölte továbbá, hogy aki a múltban kritizálni merte Sorost, az „kiírta saját magát a szalonból”. Ennek ellenére egyre többen nyilatkoznak negatívan – valójában objektíven – a milliárdosról: az indiai külügyminiszter hosszasan ecsetelte Soros negatív következményekkel járó politikai, gazdasági ténykedését, és azt, hogy direkt politikai kampányokat folytat. Utóbbi kapcsán Fekete Rajmund megjegyezte, Soros 2015-ben kijelentette, hogy ő tulajdonképpen Orbán Viktor magyarországi ellenzéke. 2017-ben még az izraeli miniszterelnök kampányfőnöke is Orbán Viktor politikája mellé állt, amikor kijelentette: nem számít antiszemitizmusnak Soros Györgyöt óriásplakátokon ábrázolni.

Fekete Rajmund felhívta a nézők figyelmét, hogy a tengerentúli milliárdos a magyarországi ellenzéket 2018-ban és 2022-ben is komoly összegekkel támogatta, ez azonban kidobott pénznek bizonyult. A történész rámutatott, az első kétharmados Fidesz győzelemmel fontos szerkezeti változások következtek be idehaza: megalkották hazánk Alaptörvényét, létrehozták a médiatörvényt, az ország fokozatosan visszaszerezte szuverenitását; valójában 2010 óta minden strukturális átalakítás hazánk védelmében történt. Orbán Viktor már 1989-ben kijelentette, a Fidesszel „halálosan komolyan” kell számolni, és igaza lett – zárta gondolatait az intézetigazgató.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint a könyv negatív hőse – a világ minden táján azonos recept szerint működő – Soros György is roppant kvalitásos figura, tulajdonképpen korunk Richelieu-je, aki mögött egy antidemokratikusan működtetett, óriási szervezeti háló működik. A főigazgató szerint a könyv roppant izgalmas, szórakoztató olvasmány, és aki végigolvassa, megérti, épp róla is szól a mű.

Schmidt Mária szerint Orbán Viktor bátor kiállása Soros és szervezetei ellen a világ minden részén erőt adott a nemzeteknek, a magyar miniszterelnök tulajdonképpen leleplezte Soros Györgyöt, bemutatta valódi arcát. Soros György nem filantróp, szinte mindent (média, gazdaság stb.) ural a világban, és az átlagemberek jövőjét szándékozik elvenni. A főigazgató emlékeztetett, a milliárdos harcos típus, sem 2018-ban, sem 2022-ben nem adta fel, és most sem fogja, de Magyarországnak szerencséje van, mert a magyar miniszterelnök bátor, karakán politikus, aki nem félt odacsapni a Soros-féle hatalmi elitnek.  

G. Fodor Gábor politológus, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója rámutatott, Soros György egy hideg, számító alak, aki bár 1990-ig együttműködött a Fidesszel, a rendszerváltoztatást követően ellene fordult. 2015-ig az amerikai milliárdoshoz köthető szervezetek közvetítették azt a kötelező narratívát, amely szerint egy országot, rendszert működtetni kellett. Ezt követően ez megváltozott, ugyanis Orbán Viktor kiválóan időzítve leplezte le Soros Györgyöt, kormányzásával önbecsülést adott a nemzetnek, és erőt sugárzott. Tulajdonképpen a Fidesz volt Gyuri bácsi legrosszabb befektetése – mutatott rá G. Fodor Gábor.

Giró-Szász András politikai tanácsadó véleménye szerint nagy formátumú emberek, nagy formátumú ellenfelet találnak maguknak, a kisebbek nem ellenfelek számukra, épp ezért nincsen méltó politikai ellenlábasa a magyar miniszterelnöknek idehaza. Meglátása szerint kibékíthetetlen ellentétek feszülnek az Orbán Viktor, illetve a Soros György által képviselt ideológiák közt: Soros azt mondja, ha a zászlóm alá állsz, neked jobb lesz, máskülönben rosszabb. Ezzel szemben a magyar kormányfő azt mondja, ha a zászlóm alá állsz, akkor neked jobb lesz még akkor is, ha lélekben nem vagy velem. Ez pedig nagyon fontos különbség – mutatott rá Giró-Szász András.

Az Év Honlapja Minőségi díj 2023Az Év Honlapja Különdíj 2023