Az 1984 óta megtartott előválasztás, a szuperkedd idén nem tartogat annyi meglepetést, mint korábban. A Republikánus Párt annak ellenére indítja Donald Trumpot, hogy tavaly még tizenöt kihívója akadt a volt elnöknek. A demokraták egy ideig bízhattak Kamala Harrisben, ám kudarca miatt Joe Biden maradhat versenyben az elnöki székért, bár esetében egészségügyi állapota sok mindent felülírhat.
Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában elmondta: 1984 óta tartják meg a szuperkeddnek nevezett előválasztást a tengerentúlon. Közölte, a jelenlegi előválasztás nem tartogat akkora meglepetéseket, mint a korábbiak, ugyanis nagyon úgy fest, a Demokrata Párt Joe Biden jelenlegi elnököt, a Republikánus Párt pedig Donald Trump korábbi elnököt küldi versenybe az elnöki székért. A republikánus Nikki Haley maradt az egyetlen kihívója Trumpnak – az egy évvel ezelőtti tizenötből –, ám a korábbi dél-karolinai kormányzó öt államból ötöt elveszített, köztük saját államát, Dél-Karolinát is.
Az intézetigazgató kiemelte, a Demokrata Pártban többen szkeptikusak Joe Biden újrázásával kapcsolatban, szerinte a jelenlegi elnök legnagyobb ellenfele a saját fizikai és szellemi állapota. Megengedhetetlen, hogy a világ egyik legnagyobb hadseregével és gazdaságával rendelkező állam vezetője „furcsán” viselkedjen a kamerák előtt, elessen a repülőgépek lépcsőjén, vagy épp saját biciklijével bukjon fel. Az ilyen esetek az erőtlenséget, esetlenséget sugallják a világ közvéleménye számára – tette hozzá.
Fekete Rajmund közölte továbbá, Biden alelnökét, Kamala Harrist éppen az ilyen incidensek miatt „építette fel” a háttérstáb és a média, pont azért, hogy elfoglalhassa Joe Biden székét, ám csúfos kudarca miatt a műveletet megszakították, visszavonták őt az első sorból. Az intézetvezető emlékeztetett, az amerikai választási rendszer meglehetősen sajátos, fölöttébb egyedi megoldásokat tartalmaz, lebonyolítása pedig államonként eltérhet.